| AndreeaDarie a întrebat:

Am 14 ani si am inceput sa fumez, adica fumez de vreo 3 saptamani, si prin fumat vreau sa zic ca fumez minim o tigare pe zi.
- Sincera sa fiu, nu ma atrage cu nimic, nu simt nici o placere. Am inceput sa fumez din cauza anturajului in care ma aflu.
De fiecare data cand fumez, am stari indelungate de ameteala si mi se face rau.

Poate cineva sa imi explice de ce?! Adica colegii mi-au zis ca la ei nu au fost asa, fumez de 3 saptamani si inca am starii grave de ameteala...HELP! FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu înţeleg de ce mai continui dacă tot nu te atrage cu nimic şi nici nu te simţi bine. Care-i ideea?

| Iubibilăă a răspuns:

Pentru ca ei abuzeaza.
Tu ai fumat pentru prima oara si sanatateata este pe muchie de cutit.
Pa, pa.

| Senzaționalul a răspuns:

Daca nu simti nimic si nu te atrage cu nimic, de ce fumezi?
Cat de inconstienti si sclifositi sunt copii din ziua de azi!
Fetito, daca tii la sanatatea ta, lasa-le cat inca mai poti si n-ai sa regreti.
Un Paste Fericit!

| deadwillow a răspuns:

Mboooon. Daca fumezi de 3 saptamani timpul nu este pierdut si inca poti sa renunti la fumat.
Si eu m-am apucat de pufait cand eram cu un an mai mare ca tine. Eu fumam cel putin un pachet, ba ajunsesem si la 2 pachete pe zi.
Acum abia daca mai consum un pachet pe luna.
In fine. Legat de starile de rau...depinde de corpul tau, de tigarile pe care le fumezi.
Mie, care am astm nu mi s-o facut niciodata rau de la tigari.

| Teooooooo a răspuns:

Depinde de ce ai mancat inainte, cat ai mancat, cat efort fizic ai facut inainte, cat faci dupa, cum tragi, daca stai in picioare, daca stai jos. thinking Eu eram ok cand eram de varsta ta si fumam, dar acum mi se intampla acelasi lucru. Habar n-am. Oricum e o prostie sa fumezi. Eu fumam pentru ca ma certam des cu ai mei. laughing Acum nu mai am niciun motiv. Daca persista treaba asta, lasa-te ca si asa nu-ti face bine.

| ιиѕιde a răspuns:

La fiecare organism se mainifesta altfel.
Eu am 13 ani si fumez de o luna..primul fum nu a avut nici un efect asupra mea..incearca sa fumezi tigari mai slabe.winking