| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa slabesc. ce fel de dieta mi-ar fi indicata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kh1ss a răspuns:

Cu diete si infometare nu rezolvi nimic...

13 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

La aceasta varsta organismul tau e in dezvoltare! Daca ai probleme cu greutatea cel mai bine este sa mergi la un medic specialist, acesta iti va spune ce ai de facut. Nu e bine sa slabesti dupa o ureche, nu cauta diete " minune ", nu exista asa ceva, mai mult, cine stie in ce fel te poti nenoroci. De asemenea iti recomand sa vorbesti cu psihologul de la scoala, e bine sa beneficiezi de consiliere in timpul unei cure de slabire, mai ales la varsta ta, asta in cazul in care ai probleme serioase cu greutatea si nu e doar un moft specific varstei...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu mai consuma paine si dulciuri.manan ca legume fierte si nu mai manca gras sau prajeli. Fast-Food-urile sunt interzise total! Miscarea insa, primeaza. fa miscare in aer liber cel putin o ora pe zi.adopta un stil de voata sanatos.nu mai manca dupa ora 6, culcate devreme pentru a putea fi apt sa faci miscare.cand nu faci miscare nu mai manca la fel de mult. Eu dau doar sfaturi pentru ca am aceeasi problema si incerc sa scap de ea.

| dudu_4306 a răspuns:

Eu la 14 aveam aceeasi problema si am slabit si 9 kg. Mai presus de toate iti trebuie o vointa de fier.
Nu manca dupa ora 6; daca ti se face foame bea un pahar de lapte
Mancanca sanatos
Fa MULT sport.
Nu te infometa!
Nu renunta daca ai mici scapari. Ai rabdare si nu te cantari in fiecare zi, slabitul nu este constant si poate stagna (putin). Daca nu slabesti cu sfaturile mele si userilor de mai sus poti avea o problema cu glanda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maninca bine dar sanatos. multe legume, fructe, lactate, oua, carne...gatite sanatos, dar FA MISCARE. ALEARGA, du-te la sala. daca nu faci miscare nu slabesti frumos si nici nu ramai asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uita de fast food, de chipsuri si croissante, mananca carne fripta in loc de prajeli (stiu ca iti place snitzelul cu cartofi prajiti, dar te asigur ca si gratarul de pui cu legume e delicios). Mananca la ore regulate si nu mai rontzai bunatati la televizor. Fa cat mai multa miscare: mergi pe jos in pas grabit, mergi pe role, inoata, danseaza... ai de unde alege.
Renunta la bauturile dulci si acidulate. Daca ai in casa un storcator de fructe foloseste-l cat mai des. Bea 2 litri de apa plata sau ceai de plante pe zi (nu abuza de zahar in ceai).
Nu te lua dupa cantar: la aceasta varsta corpul tau inca mai creste si greutatea nu e neaparat un indiciu. Urmareste-ti progresele dupa felul in care intri in haine. Asta poate fi si o motivatie: dupa ce vei incepe sa te apropii de silueta dorita vei vedea ca si hainele stau mai frumos pe tine.
Si nu uita sa tii cont si de conformatie: nu cauta sa ajungi subtire ca o trestie daca ai o conformatie cu oasele mari, te asigur ca efectul nu va fi cel dorit.
Si eu am fost ca un dop, dar alegand un mod de viata sanatos, am reusit sa am o silueta subtire pe care mi-o mentin si acum, la 45 de ani.
Succes si toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu manca dupa ora 6 fa mult SPORT nu mai manca mancare grasa, eu spun asta pentru ca si eu am probleme cu greutateabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa mult sport si mananca sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as avea un sfat nu numai pentru tine ci pentru toti care au probleme cu greutatea.am avut si eu problema asta, ma ingrasasem in cateva luni mai mult cu 10kg de la dulciuri, sucuri, prajeli, fast food_uri, pana cand am zis stop.si am inceput o dieta pe baza de fructe si legume, cereale dimineata, si a dat rezultate.acum am 58kg si 1.73 inaltime, nu mai tin dieta dar in schimb nu pot zice ca mi-am schimbat meniul continui sa mananc la fel. e bine sa faci programari dulciurilor, dc ai mancat saptamana.asta prajituri pana saptamana.viitoare nu mai pune gura.nu lasa mancarea sa iti distrunga frumusetea, nu a zis nimeni sa nu mananci ceea ce vrei, insa nu cand vrei si de cate ori vrei, programeazale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As avea si eu aceeasi problema. sunt destul de dezvoltata pentru varsta mea. acum cateva saptamani am implinit 14 ani... am 1, 75 m si vreo 75-76 kg... sunt un ''dop'' mai lung si as vrea sa stiu cam cat de mult ar trebui sa slabesc. marimile la haine sunt 44-46. destul de mari pentru un copil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sa nu manance ciocolata exagerat ce o bucatica de pofta sa mananci salate sa bei ceai dimineata, sa bei suc natural sa mananci ciorba, nu se mananca cartofi pai, oua ochi, sa nu mananci snitel exagerat de mult si seara, sa bei suc se ananas 100%100 natural si cam atata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine este sa consulti un specialist.Cum am facut si eu care m-ia dat n anume regim care sa da in functie de sanatatea si greutatea persoanei.

| Muse2001 a răspuns:

Dimineață pe stomacul gol bea o cană de ceai fără zahăr cu llamaie, după mănâncă, și nu mănâncă după18

| pepino a răspuns:

Cu diete nu rezolvi nimic! Insa fara dulciuri, prea multe grasimi, cartofi prajiti si, mai ales, ocoleste Mac Donald! La 14 ani, ca de altfel la orice varsta, trebuie sa mananci rational, fara excese dar nici foame sa nu faci! Important e sa "arzi" mai multe calorii (prin exercitiu fizic) decat consumi la masa. Exemple de miscare: jogging, inot, ciclism, fotbal, aerobic etc.