| mihaela602 a întrebat:

Am 15 ani si abia luna trecuta mi-a venit ciclu si luna asta nu de ce? sunt virgina deci nu am facut sex dar totusi pot sa raman gravida? si de ceva timp gasesc pe chiloti ceva alb ce este? va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mariya5 a răspuns:

Ciclu nu o sa-ti vina regulat mai ales ca e prima data(se poate sa intarzie 2-3 saptamani) poate sa nu-ti vina cateva luni deloc.Este doar secretie si e ceva normal.Dar cred ca mai multe detalii trebuie sa discuti cu mama ta.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Primele menstruatii sunt neregulate, fara ca asta sa insemne ceva rau. Adesea dupa prima menstra urmeaza o pauza de cateva luni, fara nici o semnificatie.
2. Nu poti ramane insarcinata daca nu este un barbat implicat.
3. Secretia vaginala este normala, o au toate femeile pana la menopauza. Nu prezinta nici un risc, trebuie doar sa respecti niste reguli minime de igiena: spalat dimineata si seara, chiloti de bumbac schimbati la maxim 12-14 ore si spalati la temperaturi inalte, apoi calcati cu fierul incins

| ღĄиÐяeeαღ a răspuns:

Din punctul meu de vedere lucrurile astea ar trebui sa le discuti cu mama ta, dar o sa-ti raspund 1) menstruatia se reguleaza abia dupa 18 ani, deci nu e problema mare ca nu ti-a venit luna aceasta probabil iti intarzie mai mult. 2) Din moment ce n-ai facut sex n-ai de ce sa ramai gravida. [asta e logic]. 3) Ceea ce gasesti tu "alb" pe chiloti se numeste "Scurgere vaginala". Sper ca te`ai lamurit.si scuze dar sa ai 15 ani si sa pui astfel de intrebari e un pic cam ciudat, ar fi trebuit sa stii deja! happy