| Larissa1808 a întrebat:

Luna trecuta mi-a intarziat ciclu 3 zile iar a 4 zi mi-a venit. Am facut test era negativ. Luna aceasta iar mi-a intarziat astazi e a 3 zi. Ce poate insemna. sSa fiu gravida si sa fi facut testul prea repede si sa fi iesit negativ. Nu stiu ce sa mai cred ajutati-ma va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Multe cauze pot deregla (intarzia/avansa) ciclul.
Daca exista asemenea dereglari, trebuie sa tii cont de ele, indiferent daca vrei- sau nu sa ramai gravida!
Daca dereglarile sunt lunare si de peste 3 zile, este indicat sa te consulti cu medicul tau ginecolog.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca luna trecuta ti-a venit cu 4 zile intarziere, numara zilele, de la data cand ti-a venit ultima oara, ca sa realizezi ca nu esti in intarziere.

In orice caz, un test corect de sarcina se face dupa 7-10 zile de iantariere, nu mai devreme, pentru ca-i facut inutil si incorect.

Mai poti numara cu strictete, 21 de zile si face testul de sarcina in ziua a 22-a, DUPA ultima partida de sex.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Doar o intarziere iar, nu esti gravida.

| AlexSalling a răspuns:

In prima faza, e buna dimineata (ora6:14). Cand ramai insarcinata ramai din prima zi, asa ca stai linistita. Culca-te la loc. Nu esti insarcinata.

| Alexandra_Andro_1985 a răspuns:

Menstruatia e neregulata. Si mie mi-o venit cu 1 saptamana inainte, dupa cu 2 mai tarziu, nu ar trebui sa-ti faci griji. Ai putea sa vorbesti cu mama ta despre asta, daca crezi ca esti insarcinata ea ar putea sa te ajute sa-ti faci testul ca lumea, dar important e sa nu te sperii. Daca ai intretinut relatii sexuale neprotejata, sau na, protejata, ar trebui totusi sa incerci.