| AnnaStb a întrebat:

Am 15 ani si as vrea sa slabesc doar 5 kg. as vrea sa le slabesc prin dieta doctorului dukan. si am cateva nelamuriri. trebuie sa tin doar prima etapa ce am voie sa mananc cat trebuie sa tin prima etapa, trebuie sa tin si celelalte etape? multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Trebuie sa tii toate etapele, altfel slabesti in prima etapa dar o sa te ingrasi la loc imediat daca nu revii treptat ( foarte treptat) la o alimentatie normala.
Eu am tinut dieta si a functionat foarte bine.
Iti scriu aici ce am mai recomandat si altora:
Am slabit 10 kg in 3 luni fara chin si infometare, pe baza de proteine ( mereu am fost slaba si am vrut sa redevin asa) prin dieta Dukan. Detalii poti gasi pe site-ul lor ( daca nu ai o dieta deja personalizata de un nutritionist).
Gasesti toate detaliile pe etape pe link.
O sa mananci destul de multa carne slaba de pui, curcan sau vita, peste in perioada asta, branza de vaci slaba, oua, iaurt degresat, unele legume si o sa bei 2 l de apa plata pe zi.
Plus mers pe jos zilnic 30 minute ( sau ceva gimnastica).
Adio dulciuri si grasimi o perioada. Ai voie in schimb sa bei Cola zero ( are indulcitori) zilnic ( maxim jumatate de litru).
O sa slabesti din prima saptamana citeva kg si asta o sa te motiveze sa continui.
Ai grija, prima faza, de atac, care e cea mai dura ( doar carne de pui, peste, oua, brinza, iaurt si tarate de ovaz alaturi de 2 l de apa), sa nu o tii decit 5-6 zile ( pentru 10 kg...pentru 20 kg o tii 8 zile, pentru 5 kg o tii 3-4 zile). Urmeaza apoi alte faze, mult mai usoare. Daca vrei doar 5 kg, o tii 4 zile.
Ai mai multe detalii pe site aici.

http://dietadukan.ro/

http://dietadukan.ro/regimul

Cel mai usor lucru este ca poti minca CIT VREI ( dar la un moment dat se inchide apetitul de la atita carne, o sa vezi ).
Eu am dus-o foarte, foarte usor.
Pentru ca ai doar 15 ani, vorbeste si cu medicul tau de familie daca iti recomanda dieta ( trebuie sa te hidratezi foarte bine ).
Daca te decizi si mai ai nelamuriri, scrie-mi.

| AnnaStb explică (pentru michelia):

Multumesc foarte mult. Dar am auzit ca e o dieta pe viata e adevarat?

| michelia a răspuns (pentru AnnaStb):

Succes!

E prea mult spus dieta pe viata. Eu am aproape un an de cind am terminat-o si ce am pastrat din ea e portia de tarite de ovaz cu iaurt dimineata. In rest, maninc normal, variat.

5 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Poti sa tii 10 etape, fara sport si multa miscare slabe sanse.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| horia2012 a răspuns:

Le tii pe toate, dar spre final trebuie sa faci miscare.