Întrebare recomandată | sandi123s a întrebat:

Am 15 ani si de la un timp simt intepaturi in zona inimii. Cand trang mult aer in piept la un moment dat simt o intepatura care ma impiedica sa trag mai mult si este destul de deranjanta. Sau cand fac anumite miscari, intind pieptul simt intepaturi si asta de catva timp de 2-3 zile. Nu fumez si nu consum alcool sau alte prostii. Mi-e teama sa nu am vreo boala de inima, am mai fost acum 2 ani la un control, dar nu aveam nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michael5813 a răspuns:

Ma gandesc ca de fapt durerea pe care o simti este situata in partea stanga deasupra muschiului pectoral ...si se manifesta sub forma unor intepaturi ascutite cand tragi aer in piept! ei bine se intampla frecvent mai ales la adolescenti si se datoreaza fie unei nevralgii ( poate ca ai observat ca aceste intepaturi coincid cu scimbarea de vreme ) fie inspirari de aer rece sau oboselii! inima nu are cum sa te intepe ba mai mult, multi oameni situeaza inima in parte stanga a corpului cand ea de fapt este situata aproximativ in partea de jos a "cosului" pieptului! deci nu fa confuzii!

14 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai facut o nevraligie intercostala, care nu are legatura cu inima ci cu muschii dintre coaste.
http://www.sfatulmedicului.ro/Neuropatii/nevralgia-intercostala_10722

| Céline7 a răspuns:

Du-te la medic.Sau du-te la farmacie si intreaba-i pe ei

| RaVuL a răspuns:

Si eu am 17 ani si am problema asta! Nu pot nici macar sa rad atunci cand ma inteapa! Mama zice ca tigarile sunt de vina laughing dar nu cred!

| Trynda a răspuns:

Pai aia e de la plamani. Muschiul cardiac(miocardaul) nu inteapa sau doare. E ceva la plamani, se intampla uneori de la oboseala sau poate ai tu ceva ce nu pot sa stiu eu thinking Nu e motiv de ingrijorare. Sunt momente cand se intampla.

| NemNUZ a răspuns (pentru Trynda):

Plamanii nu dor, doar provoaca tuse, de cand miocardul nu doar? Cu siguranta ai auzit de infarct, pai iti spun eu ca e o durere insuportabila, in schimb despre intrebare, nu te panica inima e un muschi care lucreaza incontinuu poate in ultima vreme ai fost mai stresat sau mai obosit si de asta te doare, relaxeazate boala de inima e foooaaarte rara la varsta asta, de obicei apare la peste 45 ani, poate ai o nevralgie intercostala, eu oricum te sfatuiesc sa faci sport pentru ati antrena muschii inimii nu doar pentru ca te doare, pentru ca pe multi ii doare un pic inima uneori din diferite probleme, am spus-o si o sa o mai spun. Corpul tau e masinaria suprema si nu se lasa asa usor infrant.

| marcous a răspuns:

E o nevroza cardiaca, cel mai probabil. Se poate datora lipsei de minerale (calciu, magneziu, potasiu) sau unei perioade prelungite de stres
Fa niste analize, iar daca valorile la minerale ies sub normal sau la limita normalului atunci mergi la medicul de familie.
Pana atunci incearca sa te relaxezi si sa faci lucruri care-ti plac.

| Juiana a răspuns:

Asta inseamna ca ai lipsa de calciu, trebuie sa mananci lactate sau sa pisiezi coaja de la ou pana faci o pudra si o pui in miere ca sa nu mai ai dureri din astea.

| IonelaMV a răspuns:

Mi se intampla mereu de la varsta 6-12 ani sa zic, acum nu mi se mai intampla!
Poate din cauza ca:
-Ai facut sport!
-Ai baut cafea!
Sau nu stiu si mie mi se mai intampla!
Stai linistit nu e nimic grav!

| izabelalessia a răspuns:

Stai linistita, asa patesc si eu.Se numeste raceala intercostala. Trece dar este deranjanta.Bea ceai si stai la caldura.imbracate bine.

| Xellita a răspuns:

Doamne fereste! Asa patesc si eu... Si nu am decat 13 ani, aproape 14, dar matusa, care este asistent medical spune ca nu este nimic grav si sa nu ma ingrijorez acum, pentru ca sunt in crestere si unele persoane se dezvolta altfel decat alte persoane.
Eu mai am si lipsa de calciu si probabil si din cauza asta, parerea mea. Dar nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi nici tu. Dar ca sa te linistesti vorbeste si cu doctorul de familie, sau asculta-mi si mie sfatul: nu te ingrijora acum... happy

| Donboo a răspuns:

Nu e nimic grav...si eu patesc asa. Dureri de crestere.

| ddanmetinmedia a răspuns:

Si mie mie se intampla ca tine am tot 15 ani si nu consum absolut nimic nu stiu ce sa-ti zic s-ar putea sa ma fi lovit dar ma doare de ceva timp sau o fi vreo problemasad

| sandi123s explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. Michael ai dreptate, am aceleasi simptome descrise de tine, voi mai astepta putin timp si voi merge la un control daca aceste dureri nu trec.

| razvancioca a răspuns:

Sunt 2 variante, ori ti sa contractat vreun mushci si te doare cateva zile, ori te-ai lovit, si te doare acel loc. Dar spre siguranta ta ar trebui sa mergi la un Cardiolog happy Sper sa te fi ajutat raspunsu meu :