| ionutz_7222 a întrebat:

Am 15 ani si nu imi ajunge destul oxigen an plamani si tot trebuie sa trag mult aier an mine si sa casc sau sa oftez mult ce imi recomandati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Asta nu este bine,tr sa mergi la medic,sa vezi daca nu ai pneumonie,alergie,astm,ceva cardiac,bronsita obstructiva,orice poti avea din ce ti-am spus eu,asa ca nu sint de loc boli de neglijat, tr sa mergi urgent la medic, sanatate iti doresc

| costis a răspuns:

La 15 ani nu e normal. Din pacate medicii pneumologi de la noi sunt cam de rahat, in afara de radiografie si capacitate pulmonara nu prea stiu altele. Daca ai o ciuperca nu cred ca ti-o poate gasi la noi. Ar putea fi urmarea unei raceli, insa pentru varsta ta tot nu o vad normala. Pana ai sa gasesti un medic bun cauta sa iti stimulezi putin imunitatea: sport, renunta la activitatile intelectuale care nu iti sunt necesare, inclusiv la net si TV. Baga ceva fructe, vitamine, evita alimentele cu "prajeli", alcoolul, fumatul. Mananca cateva zile legume fierte, carne de pui fiarta si vezi daca nu te simti mai bine. Si de la anumti toxine in intestine poti avea simptomele astea.

| Kazimir a răspuns:

Se vede ca nu`ti ajunge "aier" nici la creier sa poti forma si tu o propozitie corecta gramatical

| Biu90 a răspuns:

Eu am avut simptome asemanatoare care se datorau unui tic pe care mi-l creiasem. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic. Vei rezolva cu siguranta!

| Ea a răspuns:

Nu sunt medic, dar in calitate de eleva care a fost sfatuita de profesorul de educatie fizica iti recomand sa nu stai prea mult pe scaun, intrucat volumul plamanilor se va micsora. Trebuie sa faci miscare, macar putin, cat sa nu obosesti prea tare. La 15 ani mai ai inca de crescut, asa ca daca faci putin efort fizic, problema s-ar putea remedia.
Cauza ar putea fi si greutatea corpului. Nu te cunosc, dar daca ti se pare ca ai luat cam mult in greutate, respiratia este automat ingreunata si atunci trebuie sa incerci sa mai slabesti.
Daca nu te regasesti in niciuna dintre situatiile de mai sus, nu ar fi rau sa mergi la un consult medical. Ai putea avea o afectiune respiratorie cum ar fi astmul bronsic.
http://www.romedic.ro/astmul-bronsic/manifestari-clinice

| Insomnii a răspuns:

1.ar trebui sa te duci la medic sa vezi motivul pentru care nu-ti ajunge destul oxigen in plamani.
2. eu cred ca ar fi bine sa tragi mult aier in piept.

| MrsPink a răspuns:

O exurzie pana la doctorstraight face

| Daniella a răspuns:

Aceeasi problema am avut si eu.Ma trezeam noaptea si nu puteam sa respir cum trebuie si la fel trageam mult aer in mine.Eu am avut pneumonie, si banuiesc ca de asta mai faceau figuri plamanii mei.M-am dus la doctora si mi-a spus sa imi fac niste analize [nu stiu sa iti explic ce fel de analize] din care imi va spune ce am.Te sfatuiesc sa te duci la doctor sa iti faci analize, sau cel putin sa te duci la un spital specializat in asa ceva

| WalterWhite a răspuns:

Incearca sa respiri ca si bebelusii sa iti umflii burta cu aerul si sa il tii mai mult astia din sanatate spun ca asa tii se ventileaza plamanii mai bine.

| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Du-te la doctor repede

| xQueenOfDisaster a răspuns:

După câte observ, pari a avea insuficienţă respiratorie.
Mai precis : Nu îţi ajunge destul oxigen la plămâni şi în sânge.
Citeşte şi aici mai multe despre asta :
http://dictionar.romedic.ro/insuficienta_respiratorie.
Te sfătuiesc să consulţi eventual un medic dacă tu consideri că este o problemă gravă.

| albastrucanoaptea a răspuns:

Sa iti iei un inhalator sau sa vizitezi medicul (evident). Succes!