| Asphalt.Fucker a întrebat:

Am 16 ani 80kg si 1.75, as vrea sa mai cresc in inaltime, este recomandata sala de forta sau chiar afecteaza cresterea? Am uitat sa precizez ca fumez ca, 2 tigari pe zi are vreo influenta asupra cresterii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sy46 a răspuns:

Fiind baiat, nu mi se pare un numar de kg mare, asa cum ti-au raspuns ceilalti useri.
Sala de forta iti afecteaza cresterea din moment ce faci exercitii unde cade presiune asupra coloanei; in rest, nici nu te ajuta la crestere. Tigarile nu au influenta asupra cresterii, insa dupa cum bine stii nici foarte bune nu sunt.
Cel mai bine ar fi pentru a creste in inaltime sa incepi sa practici vreun sport. (inotul nu ajuta la cresterea inaltimii)

12 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Nu te supara, dar la anii tai si la inaltimea ta ai o greutate cam mare, mai degraba ai tine o cura de slabire, dar neaparat cu recomandare si sub observatie medicala.

| Jonathan a răspuns:

Depinde de fiecare organism, poti risca dar ori vei creste prea mari ori nu vei mai creste.Nu toate exercitile dauneaza, cele care sunt pentru spate au mari sanse sa afecteze.

| andrei12mj a răspuns:

Nu stiu asta dar daca vrei sa faci ceva apucate de baschet sa sari sari in truna...

| tweety_8071 a răspuns:

OMG:-o
esti grassaaa, slabeste rapid, du-te la sala nu-ti fie frica nu afecteaza cresterea dar nici nu ajuta. fa si tu ceva sport, volei bascket, inot astea ajuta la cresterea in inaltime, o sa mai cresti oricum pana la vreo 21 de ani. dar slabeste rapidddhappy

| tweety_8071 a răspuns:

Draga Asphalt. Fucker scuza-ma ca m-am inselat cu privire la sexul tau, chiar nu am dat importanta userului ci intrebarii. Oricum nu cred ca trebuie sa reactionezi in felul asta deoarece nu esti in jungla, esti aici sa ii ajuti pe ceilalti si sa primesti ajutor. Oricine poate gresi dar ai grija cum vorbesti si cat despre mesajul tau se vede ca nu ai cei 7 ani de acasa, daca ai fustrari de felul asta du-te la doctor!
Nu suntem aici la usa cortului sa ne injuram in halu asta si daca crezi ca nu poti sa te abtii du-te tu in pestera ca se pare ca acolo ti-e locul
Pa pa!

| Silviu_7167 a răspuns:

Apuca-te de un sport, insa nici decum de sala de forta. Nu vei creste in inaltime, vei ramane tot la inaltimea asta. Pentru ca, corpul tau nu v-a mai concentra substantele hranitoare in oase, pentru a te face sa cresti, ci in masa musculara.

| Silviu_7167 a răspuns:

Si da. La varsta ta, esti gras/a. laughing

| Silviu_7167 a răspuns:

Haha straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 16 ani ai prea multe kg, mai ales ca nu mergi la sala, deci presupunem ca nu ai o masa musculara iesita din comuna. Du-te si joaca bachet in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wowstraight face 80 kg la 1:75:O:O:O:O eu am 1:85 su am 78 de kgstraight facedu-te la sala cat mai rapidstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate nu-ti face griji pentru inaltime esti destul de inalt la varsta ta eu am 17 ani si am 1. 70. 66 kg si nu stiu dac mai cresc. eu zic sa faci tractiuni frate si sa stai atarnat de bara vreo 3 -4 min pe zi si o sa-ti dai drumu la crestere.

| Asphalt.Fucker explică:

@Sliviu nu crezi ca respiri aeru degeaba?