| alinad123 a întrebat:

Hey! am 14 ani si sunt foarte inalta, in jur de 1.75. Nu vreau sa mai cresc, deloc. sad Pana la ce varsta voi mai creste? Cam cat o sa mai cresc? (as vrea raspunsuri mai exacte) Stiti modalitati de oprire a cresterii? Poate anumite exercitii pentru asta? Fumatul opreste cresterea? (mai fumez din cand in cand). Multumesc anticipat! *nu stiam in ce categorie sa o incadrez*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Pinocchio a răspuns:

Depinde ce gene ai mostenit de la parintii tai.
Poate te opresti la inaltimea asta, poate vei mai creste, nu se stie.
Nu exista modalitate pentru oprirea cresterii.
Si fumatul nu iti va rezolva problema, doar multe rele iti va aduce.

| alinad123 explică (pentru Pinocchio):

Multumesc de raspuns

| Pinocchio a răspuns (pentru alinad123):

Cu placere.

| jmekerashu a răspuns:

Fumatul îți afectează inima și plămânii, creșterea nu stopează. Dezvoltarea ta va dura de regulă până la 17-18 ani ( http://www.i-medic.ro/......olescentei deși se vor ori definitiv pe la 24), dar asta nu înseamnă că vei crește încă 4 ani. Eu eram la vârsta ta cel mai înalt din clasă, dar dar ajungând la 1, 78 m-am oprit, iar astăzi când mă văd cu colegii mei, sunt nevoit să mă uit la toți de jos în sus))) Nu e nicio problemă că ești înaltă, vor trece vreo câțiva ani și vei regreta că nu ai încă un centimetru. Crede-mă pe cuvânt, vor întoarce toți capul după tine;)

| alinad123 explică (pentru jmekerashu):

laughing multumesc pentru raspuns! happy

| public999 a răspuns:

Buna Alina,
in general fetele cresc pana la 18-19 ani.
Dar nu inteleg de ce te-ai „complexa" ca esti inalta?! O fata e frumoasa daca e inalta, zvelta si subtirica happy Trebuie sa te mandresti ca esti inalta, da poate acum iti pare mai ciudat asa, poate ca ceilalti is mai josuti ca tine si te simti mai diferita, dar asta-i normal/bine.
Eu de asemenea sunt inalta si imi place. Vei intelege mai bine cand vor mai trece anii. Nu iti place ca esti inalta poate ca multi baieti is mai josuti ca tine (sau placi posibil unul mai josut si iti pare rau ca esti mai inalta) te intreb, deoarece stiu ca asa sunt fetele la varsta ta, vorbesc din propria experienta happy dar acum cand ma gandesc la asta mi se pare nostim big grin Nu poate nimeni sa iti spuna exact daca vei mai creste sau nu, dar posibil ca corpul tau s-a dezvoltat destul de repede si sa nu mai cresti in inaltime.
Cat despre metode ca sa te opresti din crescut nu stiu daca exista asa ceva.
Incearca sa te iubesti pe tine insuti asa cum esti, pentru ca asta conteaza cel mai mult! Succeswinking

| alinad123 explică (pentru public999):

Multumesc frumos de raspuns! happy chiar m-ai ajutatwinking