| Rj a întrebat:

Am 16 ani si zilele astea au inceput sa ma doara sanii, probabil de la crestere. Inainte ma dureau doar inainte de menstruatie. Mama mea a verificat si zice ca nu am nodul, dar mi-e foarte frica sa nu fac, pentru ca am vazut ca multe femei fac. Am vazut pe internet ca trebuie verificat cam o data pe luna, dar este valabil si pentru fetele de varsta mea? Nu este prea des? Sunt foarte speriata sa nu fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa iti palpezi sanii cam o data la doua saptamani dupa dus. Nu e deloc des si este valabil pentru toate femeile. Te asezi in fata oglinzii, cu sanii goi, pui o mana pe ceafa si cu cealalta palpezi incet si cu atentie tot sanul, miscandu-te ca acele unui ceasornic. repeti pentru celalalt san. Nu-ti ia mai mult de 5 minute.

| Bloxx a răspuns:

Si eu am problema asta si am 13 ani... te dor doar inainte de menstruatie sau din cauza cresterii.