| Antonia11111111 a întrebat:

Am 17 ani si ciclu menstrual mi-a aparut de la 12 ani. Niciodata n-am patit sa am scurgeri maro. Ultima data mi-a venit pe 1 februarie si pe 27 februarie simteam dureri de burta si scurgeri maro. Ce poate insemna? Poate e din cauza ca sunt racita? Mentionez ca nu am avut niciodata vreun act sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangele maro nu-i de speriat, fiind ramasite de sange care au oxidat in contact cu aerul si si-a schimbat culoarea, din rosu in grena sau maro.
Tot maro este si sangele vechi, uscat deja, de pe un lucru, nu-i asa?

| claudiad a răspuns:

E posibil sa fie ciclu. Daca ieri ai avut dureri de burta si azi scurgere maro, poate fi menstruatia, si mie in prima zi imi curge maro(la fel cum curge la final, ultimele 2-3 zile) si nu am avut mereu asa, numai de aproximativ un an curge prima zi maro, pana atunci venea din prima rosu si abundent. Totusi daca nu e menstruatie, poate fi o infectie. Am avut aceeasi problema cu scurgerile maro acum 2 saptamani si s-a dovedit a fi o infectie cu candida. Care se poate lua daca spre exemplu te pui direct pe capacul de toaleta intr-un loc public sau daca ai luat multe antibiotice etc, ideea e ca 70% din femei fac infectia asta cel putin o data in viata. Spune-i mamei tale, du-te la ginecolog si vezi ce este, scurgere maro inseamna de obicei lichid vaginal (acela alb ce curge in mod normal) combinat cu sange oxigenat ce devine maro.