| KoNeTi a întrebat:

Am 2 intrebari pe voi cei care stiti anatomie.
1. De mic copil fac treaba mare 1 data pe saptamana. Nu sunt diferit de toti ceilalti ca atunci cand fac, fac usor si normal... Nu gros sau cu hemoragie.
2. Ce simptome ai la cancerul de colon. Aseara am simtit in anus o durere, mai exact o apasare puternica de cateva minute, aproximativ 7-10.

Va rog vreau seriozitate! straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Umm, risti sa faci hemoroizi, durerea aia este simtomul ca se intampla asta, mucoasa anusului e subtire, si cand "impingi' ca sa faci o treaba mare se umfla venele, se fac ca la varice, apropo, este cineva in familie care are varice? Atunci si riscul de a face hemoroizi este mai mare, la fel ca riscul de a face varice.
Mananca legume zilnic si bea destula apa, 2-3 litri pe zi, apa poate fi si sub forma de supe, sucuri (naturale, nu din comert), ceai, inlocuieste painea alba cu paine neagra, si in general produsele alimentare rafinate cu produse mai putin rafinate sau, dupa cum ti-e bugetul, cu produse naturale.

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica nu esti diferit? Esti foarte diferit.Ti se pare normal sa iesi afara o data pe saptamana? Gresesti enorm.Normal se iese o data, zilnic.Cel mult o data la doua zile.Chiar si atunci sunt probleme.Nu ai nici un cancer, baiete sau fata, ce esti.Esti constipat.De acolo este durerea.Ai sa faci niste hemoroizi la dos(sa nu zic altceva) de toata frumusetea.Si nu ti-as dori sa ajungi la operatie.Nu consumi prea multe lichide.

| KoNeTi explică (pentru darrio2007):

Cand esti constipat, te trece si nu poti face. Pe mine cand ma trece fac foarte normal. "Iese" singur.

| darrio2007 a răspuns (pentru KoNeTi):

Iese,dar cred ca tare.Banuiesc.

| Felys a răspuns:

Este total anormal sa nu iesi decat o data pe saptamana, materiile fecale care raman mai mult decat e cazul in colon pot produce mult rau prin bacteriile care le contin, eu nu stiu cum de nu ai fost la medic pana acum sa discuti despre situatia respectiva si despre ce poti face pentru a normaliza lucrurile, eu din pacate am avut niste probleme cu hemoroizii si mi-a indicat doctora sa beau 2 linguri de ulei de parafina timp de o saptamana dimineata pe stomacul gol tocmai pentru a elimina toate resturile, poti urma si tu acest tratament, gasesti ulei de parafina la litru la magazine de plante, dar retine, nu mai mult de 7 zile si in timpul asta incearca sa manaci iaurt in fiecare zi si e posibil sa se regleze tranzitul intestinal, fa asta si sunt convinsa ca vei vedea o schimbare

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mama ce m-am mai ''delectat'' cu postul tau. Tocmai venisem de la masa.

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Te-du la doctor.

| Kent_Veronika_1984 a răspuns:

1 Du-te la doctor sa vezi daca ai ceva! si daca nu urmeaza 2-ul! 2. Bea lapte crud de vaca, contine niste bacteri extrem de benefice pentru organism si lactoacizi apoi vei face treaba mare zilnic si normal! Sper sa-mi dai funda dupa ce-ti revi!

| Setusanacsa a răspuns:

No panic, nu ai cancer. Du-te la doctor şi o să îţi spună ce să faci. Până atunci, cosumă iaurt, fructe şi cât mai mult ceai. Baftă!