| Smackdown a întrebat:

Am 51 de ani, in tinerete am facut sport de performanta, acum la un examen de laborator mi-a descoperit glucoza 134, colesterol total 309 trigliceride 198. Vreau sa stiu care sunt limitele normale ale glicemiei, trigliceridelor si colesterolului cat si regimul pe care l-as avea si in ce consta el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Limitele normalului pentru fiecare analiza difera in functie de laborator si de reactivii folositi. Ar trebui sa fie trecut in paranteza in dreptul rezulatului analizelor.
In tot cazul, glicemia (glucoza) are un maxim de 110-125, colesterolul total de 160-200 iar trigliceridele intre 135 si 160.
Regimul ti-l prescrie un medic, dar in principiu exclude fumatul, alcoolul, prajelile si grasimile animale, include doar carne slaba (piept de pui, carne de vita sau peste slab) fiarta sau pe gratare, multe legume si fructe fierte sau crude. Se recomanda cat mai putine dulciuri si numai facute in casa si un aport redus de sare.

| mymed a răspuns:

Glicemia normala este sub 100 mg/dl, intre 100-125 mg/dl este prediabet si peste 125 mg/dl este diabet (la cel putin 2 determinari). Acum depinde si de valorile normale ale laboratorului unde ati facut analizele.
Colesterolul normal este pana in 180-200 mg/dl, iar trigliceridele pana in 150 mg/dl.
http://mymed.ro/profilul-lipidic.html

| IMC90 a răspuns:

Ai rupt norma la toate categoriile laughing Pentru inceput va trebui sa urmezi un regim alimentar.

| 愛日本 a răspuns:

52 de ani:-o doamnee batran esti cred ca esti cel mai batran de pe site

| BiaSiAtat a răspuns (pentru 愛日本):

Trebuie sa-i respectam pe cei mai batrani, deci : "sunteti destul de batran. Multi inainte si noroc cu sanantatea. Din pacate nu va pot ajuta"

| YayuK a răspuns:

Wohooooo ce mari. Glucoza: 70-120. Colesterol: 120-200 ( hmmm si mie care mi-a iesit 180 ziceam ca e multlaughing ). Trigliceride: 30-135. Deci renuntati la grasimi si dulciuritongue