| anonim_4396 a întrebat:

Am aparat de măsurat hipertensiunea.
Eu doar cred ca am hipertensiune, poate e ceva trecător? De 3 zile mi se umfla venele cand apar cand dispar si chiar dacă îmi apar venele unflate aparatul imi zice ca hipertesinunea arteriala e normala și simt presiune în cap și în corp, mai înțeapă venele, pana la urma ce e? Dispare chestia asta?
Dau trebuie trăiesc cu ea, nu de alta dar nu vreau sa trăiesc cu asa ceva e foarte nasol.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Termenul de hipertensiune se foloseste atunci cand ea este mai mare decat valorile normale pentru varsta ta.
Deci termenul corect este tensiune arteriala.
Hipertensiunea este doar o obsesie din capul tau.
Mai ales ca nu spui ce varsta ai si ce valori ale tensiunii iti arata aparatul.

| sierra1 a răspuns:

" Calbi: aparatu imi zige ca hipertesinunea arteriala e normal"

Crede-l dacă așa ziGe!

| Adelina4679 a răspuns:

Daca tensiunea este in limite normale nu ai de ce să-ți faci griji.