| devil2279 a întrebat:

Am auzit ca daca apa multa si mananci mai putin vei slabi. asa e?
Apa din cate stiu cantareste si eu evit sa beau apa pentru a nu ma ingrasa ( vreau sa slabesc in 54 de la 62). Credeti ca e bine sa beau apa sau nu? Apa pe care o bem o dam prin urina toata sau se depune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Cum sa se depuna apa?

Răspuns utilizator avertizat
| unknownn a răspuns:

Facepalm!

| PanaceuUniversal a răspuns:

Apa nu are calorii deci nu ingrasa... toata apa pe care o introduci in organism se elimina prin urina, transpiratie, si respiratie!

Răspuns utilizator avertizat
| PanaceuUniversal a răspuns (pentru devil2279):

Sincer sa iti spun cu cat bei mai multa apa cu atat slabesti mai mult dar atat la propriu cat si la figurat ( poti dezvolta afectiuni, avitaminoze si alte tulburari de metabolism ).
Pentru tine as putea spune 1, 5 - 2 litri de apa pe zi.
Cea mai eficienta metoda de a slabi este exrcitiul fizic combinat cu o alimentatie sanatoasa bogata in fibre.

| MadalinaMada12 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Ca sa slabesti mananca mai putin si bea mai multe lichide, nu manca dulciuri si mancaruri cu multe calori

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru MadalinaMada12):

In primul rand inainte de a iti dori sa slabesti trebuie sa afli care este greutatea ta ideala ( acea greutate care nu iti afecteaza sanatatea si starea de bine). Exista o serie de formule ( se gasesc toate pe net ) diferentiate pentru barbati si femei!
Daca greutatea ta depaseste cu cel mult 3 Kilograme greutatea ideala, ar fi o idee sa slabesti! Daca greutatea ta se afla cu cel mult 3 kilograme sub greutatea ideala, ar fi cazul sa adopti o dieta pe baza de proteine, si mult sport, pentru a-ti dezvolta masa musculara ( a carei greutate depaseste pe cea a tesutului adipos, dar al carei volum este mult mai mic ), care te va face mai greu, dar, nu se va observa la ochi!

In general, pentru o persoana care vrea sa se mentina in forma, si cand spun in forma, ma refer exact la acea greutate ideala, nu la persoane bulimice/anorexice( pe care le vad in fiecare zi pe strada in jurul meu ), diata ar trebui costruita atent : EX generalizat :

-Cel putin 2 litri de apa pe zi
-Cel putin 30 minute miscare activa (jogging/aerobic, nu mers la pas )
-Mancarea sa fie pe baza de proteine ( pentru dezvoltarea masei musculare cu mentiunea ca fara efort fizic chestia asta nu o sa se vada )
-Mese mici si dese
-Carne de vita - o singura data pe luna, Carne de porc - 3 ori pe luna, in rest daca doriti carne - pui sau peste
-Asigurarea necesarului zilnic de fibre alimentare - La fiecare masa, salate ( cea mai indicata fiind salata de varza, ea continand foarte multe fibre ) si/sau biscuiti cu fibre
-Evitarea pe cat posibil a prajelilor, a mancarii grase, a mancarii fast food
-Evitarea combinatiilor Ou+Branza+Cartofi - http://suntfericita.manager.ro/......r-3186.htm

In ultimul rand dar cu o la fel de mare importanta este stima de sine. Respectati-va corpul.
Si fetelor, am sa parafrazez un coleg:
" Femeia trebuie sa fie -carnoasa-! Sa ai pe ce pune mana! "
Barbatii isi doresc femei, nu scanduri!
Luati aminte ca idealul de frumusete in anii '40 era Marilyn Monroe... si ea arata asa : http://www.blogcdn.com/www.luxist.com/media/2008/07/monroebeach.jpg

| PanaceuUniversal a răspuns:

Boxerii sunt cantariti si de aceea ca sa nu treaca de prag nu beau apa inainte de a fi cantariti pentru a avea vezica goala.

OBS! Pentru a iti vedea greutatea reala trebuie sa te cantaresti dimineata, dupa ce ai fost la baie si ti-ai rezolvat "treburile", fara a manca sau a bea si dezbracat... si atunci iti afli greutatea!
In rest, daca te cantaresti imbracat si in miezul zilei dupa ce ai mancat si baut, din greutatea de pe cantar se scad inca 2 kilograme!

| MauiNight a răspuns:

Si eu de asemenea "Facepalm" laughing
Se zice ca sa bei multa apa inainte de masa ca sa nu mai mananci asa de mult, deci sa iti umpli stomacul cu apa.
Grasimile contin apa, ca sa slabesti, trebuie sa faci sport, sa transpiri sa elimini apa plus ca vei arde grasimile.
Apa trebuie sa bei 2-3 litri pe zi, nu te deshidrata.

Răspuns utilizator avertizat
| MauiNight a răspuns (pentru devil2279):

Tot ce faci este sa iti slabesti organismul. Incearca sa vezi cum iti va fi happy
Degeaba vei manca tu cate un mar pe zi, cand o sa te intorci inapoi la vechiul stil de alimentatie, vei pune mai multe kg pe tine. Cum se face ca altii care mananca normal, doar mancare gatita nu se ingrasa? Fiindca nu mananca toate rahaturile. Incearca sa stai departe de dulciuri, carne de porc, prajeli si paine. Fa-ti un program, mananci de 3 ori pe zi, normal ca tot omul. Fa sport sa slabesti frumos. Nu te chinui ca nu o sa rezisti, degeaba iti impui in cap chestiile astea ca organismul nu te va asculta.

Răspuns utilizator avertizat
| MauiNight a răspuns (pentru devil2279):

Vrei raspunsuri mai inteligente? detaliaza daca vrei raspunsuri mai inteligente. Din intrebarea ta reiese ca vrei sa slabesti. Bine, stai nemancat, mori ca sunt destui ca tine. Bafta!

| MadalinaMada12 a răspuns:

Eu nu stiu ce trebuie sa faci dar sh un lucru sigur iar acela este sa bei cel putin pe zi 2 litri de likide.