| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un incident cu inima acum aproximativ 2 luni si as vrea sa stiu cam ce ar fi. Sunt fumatoare si bausem multa cola in decursul a catorva zile. Incidentul a constat in faptul ca nu mai puteam respira deoarece incepuse sa ma intepe inima, iar daca respiram, ma intepa mai tare. Asa ca am preferat sa respir sacadat. A durat 10 minute, timp in care am incercat sa ma misc si ameteam, iar cand m-am ridicat din locul in care ma asezasem nu ma puteam ridica datorita intensitatii ametelii. Simteam arsuri pe fata, in ciuda faptului ca era noapte. In urma acestui incident, nu am stopat nici unul dintre consumuri si am patit sa mai am dureri de inima, plamani, recent si rinichi. Mentionez ca am 20 de ani si interesul cel mai mare se opreste la incidentul respectiv, pe care l-as dori explicat, chiar si vag

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Explicat vag.
Nicotina face constricții asupra vaselor de sânge, care sunt tuburi care se îngustează. Astfel mușchiul inimii este alimentat prost. și nu își poate face treaba. să pompeze cum trebuie.
Cafeina din cola este un excitant al sistemului nervos, și a sistemului care coordonează bătăile inimii, provocând palpitații, deci bătăi puternice. provoacă mușchiul inimii să se contracte mai puternic. Contractare puternică și alimentare proastă cu nutrienți și oxigen, dartorită constricției provocate de nicotină, mușchiul inimii strigă după ajutor, apar înțepăturile. Lipsa de ovigen este resimțită ca nevoie acută de oxigen suplimentar, respirație sacadată. Inima funcționând în regim de avarie, iar creierul suferind de aceleași probleme, hiper excitare și vase îngustate, corpul vrea să conserve energia ca să contracareze aceste probleme, se dezechilibrează coordonarea motorie și apare amețeala. Continui consumul de substanțe toxice, otrăvuri, rinichi forțați să elimine excesul, funcționează și ei prost, încep dureri și acolo. Acum ai explicația vagă. Apoi se produce ischemie cardiacă și cerebrală, apoi pre infarct, infarct, și nu mai e nevoie de explicații, că nu va mai funcționa nimic, servus.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai început să ai probleme cu inima de ce nu renunți la fumat și la a consuma cola?
Vrei să mori?

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ai foarte clar ca ai intoleranta la la tutun si cofeina
si probleme clare cu inima
si nu vrei sa te duci la doctor pentru ca DIN PRIMA o sa iti spuna renunta complet la fumat si cofeina

asa ca

noi ce vrei sa iti facem? sa venim sa bocim la inmormantare?!? ca SIGUR o sa mori daca o tii asa SI nu te duci la doctor

| RoCkKiD a răspuns:

E greu de zis ce a provocat povestea descrisa de tine as ca trebuie sa mergi la un consult medical.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Mai bea cola si fumeaza ca te duci in lumea celor adormiti ori ajungi leguma la pat. Din moment ce iti fac rau ar trebui sa te lasi de ele. Eu ti-as recomanda sa te duci la doctor, altfel nu o sa afli ce ai si cum se trateaza. Noi cei de pe TPU puteam doar sa presupunem din simptomele descrise se tine( care si asa nu sunt indeajuns) insa un doctor te va examina si probabil baga la ceva aparate pentru ati putea da un verdict clar. Nu mai astepta si actioneaza repede, nu peste cativa ani deoarece pana atunci poti pati ceva ori se va agrava sau vei da in altceva.

| CapDeSfecla a răspuns:

În primul rând ar trebui sa te opresti din a mai avea obiceiuri ca fumatul, cola si alte mizerii.Cat despre înțepături clar ai ceva la inima, ar trebui sa te duci cât mai repede la un cardiolog, iti poate spune exact ce ai, pe TPU putem doar presupune.Sanatate!