| Laurentiu017 a întrebat:

Salut, TPU. Am calcat pe un cui ruginit si mi-a intrat cam jumatate in calcai. L-am scos repede si am sangerat mult. Am ajuns cat de repede am putut acasa si am dat cu spirt dar mi-e frica de o eventuala infectie.
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna ziua, dragul meu! happy Sfatul meu este sa faci un vaccin antitetanos cat mai repede cu putinta, nu e de joaca! Multa sanatate iti doresc din tot sufletul si sa ai grija de tine! Te pup si iti doresc o dupa-amiaza placuta si o saptamana minunata! kiss

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Din ce știu eu mai bun că spiritul e betadina, daca nu ai poate reușești să iei mâine de la farmacie fiindcă betadina dezinfectează.Ai grija de zona respectiva, mai da cu spirt, tine piciorul în apa.Succes!

| Laurentiu017 explică (pentru Floreenofficial):

Am dat cu spray din acela albastru. E ok?

| Floreenofficial a răspuns (pentru Laurentiu017):

Nu știu despre ce spray e vorba, sper sa fie bun, te-ai mai sfătui să pui un leucoplast la calcai sau un plasture sau un bandaj.

| Laurentiu017 explică (pentru Floreenofficial):

Am inteles. Dar e nevoie de vaccin sau ceva?

| Floreenofficial a răspuns (pentru Laurentiu017):

Eee,stai liniștit! E doar un vaccin.Dar intreaba doctorul sa vezi ce zice.

| Laurentiu017 explică (pentru Floreenofficial):

Am vorbit si a zis ca-i ok c-am dat cu spray d-ala albastru si daca dau cu motorina e mai bine, daca nu, e bine si cu acel spray.

| Floreenofficial a răspuns (pentru Laurentiu017):

Lasă motorina, ajunge spray-ul ăla!

| Laurentiu017 explică (pentru Floreenofficial):

Am inteles. Multumesc.

| Evolution a răspuns:

Trebuie sa te duci la medic si cred ca o sa trebuiasca sa faci un antitetanos.
Aici ai mai multe informatii despre el.
http://www.csid.ro/......-11594918/

| Laurentiu017 explică (pentru Evolution):

Pot merge maine? Acum chiar e un moment nepotrivit...

| Evolution a răspuns (pentru Laurentiu017):

Cu cat mai repede cu atat mai bine. Poti merge oricand, doar sa te duci.

| Laurentiu017 explică (pentru Evolution):

Am vorbit cu doamna doctor si a zis ca e ok sa dau cu spray albastru.

| Evolution a răspuns (pentru Laurentiu017):

Nu sunt doctor, daca ea te-a sfatuit asta, atunci e ok.

| Laurentiu017 explică (pentru Evolution):

Dar, prin absurd, e posibil ca rugina care era acolo sa iasa in timp ce sangeram?

| Evolution a răspuns (pentru Laurentiu017):

Nu te mai ingrijora degeaba, rugina nu iese nicaieri si orice om are anticorpi care blocheaza bacteriile si alte chestii straine sa ajunga in sange.
Poti sa te calmezi si sa astepti sa ajungi la medic sa te vada maine.

| Laurentiu017 explică (pentru Evolution):

Am inteles. Multumesc mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antitetanos.
Urgent!

| SpataroGiorgio a răspuns:

Salut! Mergi cat de rapid poti la spital deoarece daca nu ai facut vaccin antitetanos sau l-ai facut de mai mult de 4 ani si in timp de maxim 3 zile poti muri. Daca nu poti azi du-te maine dimineata sa nu se infecteze mai rau.
Insanatosire grabnica iti urez, Daca mai ai o nelamurire ma poti intreba!
Funda?

| Laurentiu017 explică (pentru SpataroGiorgio):

Man, nu ma speria...Sigur e ok daca merg maine?

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru Laurentiu017):

Da. Imi poti spune si pe la ce ora ti-a intrat cuiul in calcai?

| Laurentiu017 explică (pentru SpataroGiorgio):

Pe la 19:00

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru Laurentiu017):

Salut! Ai fost la spital?