| anonim_4396 a întrebat:

Am cam de 2 saptamani o stare de nervozitate, ma enervez repede pe oricine, parca nu am rabdare cand fac ceva ma uit din 2 in 2 minute la ceas sa treaca mai repede timpul, imi rod unghiile. Cum pot sa scap de starea asta? Mentionez ca nu sunt stresat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu e de la stres, esti prea activ.
Trebuie sa cunosti si odihna, adica nu poti rezista fara sa faci nimic si nu ai rabdare sa faci ceva ce dureaza prea mult.
Eh... poti rezolva cu sportul, gen un sport de lupte (de contact), te linistes'te imediat, renunti la cofeina (energizante, cafea), daca tot vine vara iesi cu bicicleta/rolele/skateboard sau ce o mai fii. Ocupa'te de scoala, incearca sa iti gasesti pasiunea in carti de citit (gen de psihologie, drama, poliţiste etc.)
Sunt atatea, mă rog şi tu le ştii, depinde numai de voinţa ta să treci prin starea asta.

| RobertMoon a răspuns (pentru Evolution):

Petrec zilnic cam 2 ore la sală cu scoala am terminat-o... Deci nu pot sa zic ca nu fac chiar ceva. Si dupa doua ore de sala ma simt putin obosit iar dupa ceva timp imi vine sa sar sa fac ceva laughing nu stiu ce sa zic

| Evolution a răspuns (pentru RobertMoon):

Mai ia o pauză, stai o zi degeaba fără să faci nimic. citeşte o carte sau uităte la un serial.
Si eu nu suportam inainte sa fac nimic si nu aveam rabdare, faceam box si mereu voiam sa fac ceva, eram mereu asa gen agitat, dar nu stresat.
Acum am invatat sa echilibrez, cateva zile antrenament, scoala etc... weekend relaxare, iesire cu prietenii, statul degeaba etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E pe fond psihic.Fortezi timpul si devine enervant normal. medic bineinteles.

| LoRdSaN a răspuns:

Si eu am o problema ca si a ta doar ca nu ma enervez, dar in fine probabis ti s-a intimplat ceva crezi ca nu esti stresat eu unul cind ma culc sunt foarte stresat, si ti-as recomanda sa nu maninci duoa 6 si sa faci sport pe mine unu astea ma ajuta sa nu ma enervez, Bafta