| LeoLeoLeoo a întrebat:

Salut,de ceva timp cam de 2 ani incoace,ma comfrunt cu mari probleme de memorie, anume uit foarte repede informatii si de asemeni nu pot invata deloc si mai e putin si dau examenul de Bacalaureat cam peste 2 saptamani.
Pe langa aceste probleme observ ca am cateodata stari de nervozitate,neliniste,chiar( ganduri suicidare, dar aceste ganduri suicidare nu apar mereu doar cand sant stresat)
Am observat ca de la un timp ma balbai si imi este greu sa vorbesc!

Sfatuiti-ma cu privire la ce art trebui sa fac ca sa scap de aceste chestii!
Mentionez ca sunt baiat si am varsta de 19 ani!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

Eu te sfatuiesc deocamdata sa nu iei niciun medicament. De ce? Pentru ca exista 2 variante: ori esti mult prea stresat si nu esti stapan pe tine ca sa poti retine, ori e posibil sa ai vreo boala si nu stii cum te pot afecta. In principiu, sfatul meu este sa mergi la consiliere psihologica ca sa poti discuta putin, sa te descatusezi, sa fii cat mai relaxat si cat mai sigur pe tine, sa vorbesti deschis despre absolut orice cu doamna/domnul psiholog. Mergi la cateva ore de consiliere psihologica la cabinetul scolii si incearca sa vezi daca te ajuta sau daca schimba ceva la tine. Eu am fost la chestii de genul si sa stii ca m-a ajutat sa capat incredere in mine. Daca nu este ok la psiholog, mergi si fa-ti controale ca nu-i o rusine sa mergi nici la psihiatru - e vorba de sanatatea ta. Mult succes la bac si sper sa n-ai probleme de sanatate.

2 răspunsuri:
| veryhonest a răspuns:

Aceleasi "simptome" le am si eu cand sunt depresiva. Dezinteresul fata de viata si dorinta de a te relaxa tot timpul dau startul multor consecinte nefavorabile.

| Andrei_Schipor_1987 a răspuns:

Pentru memorie ti-as recomanda sa iei niste pastile de memorie(nu te iau la misto sau ceva de genul)cat despre starile de nervozitate si nelinistea sunt din cauza stresului legat de BAC te-as sfatui sa nu te mai stresezi asa de mult si o sa vezi ca lucrurile vor reveni de la sine