| SaveTheNature a întrebat:

Am facut astazi endosopie. Mi-au introdus tubul pana in sectiunea a 2 a a duodenului. Rezultatul a fost : gastrita usoara. Deci aproape nimic (totul e ok pe esofag, totul e ok in duoden).
Intrebarea este:
De ce mi-au facut biopsie? mi-au luat 2 "bucatele" si mi-au spus sa astept 2 saptamani pentru rezultate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt medic. Te poti vindeca perfect de Helicobacter cu doua antibiotice si un antisecretor recomandate de gastroenterolog si luate dupa o schema exacta (7-10-14 zile). Ideea este ca daca esti infectat, este foarte probabil sa fie toti cei din familia ta, chiar daca nu au simptome. Iar daca nu se trateaza si ei, te vei reinfecta dupa vindecare si va parea ca nu te-ai vindecat

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru a vedea daca ai infectie cu Helicobacter pylori (este cel mai exact test)

| mgtow a răspuns:

Ca sa vada daca ai virusul helicobacter pylori fiind cauzantul gastritei.

| Brigaela a răspuns (pentru mgtow):

E bacterie, nu virus.

| mgtow a răspuns (pentru Brigaela):

O vecina de-a mea imi zice ca cunoaste o femeie si medicii iau zis ca nu e leac doar sa ia medicamente din cand in cand dar daca se suporta durerea fara pastile apuc sa traiesc pana la 60 de ani? Nu vreau sa ajung pensionar la ce viata ducem in lumea asta batranetea imi lipseste acum.

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

La cum suna treaba cred ca o sa fie o epidemie la nivel mondial.

| SaveTheNature explică (pentru mgtow):

Gandesti prea pesimist inseamna. Eu vreau sa traiesc 90 de ani si sa-mi vad stranepotii. De la 60 de anicolo pana la 90 de ani (adica 30 ) vreau sa vizitez tot ce se poate.
Vreau sa-mi vad stranepotii invatand sa mearga. Speranta de viata a crescut considerabil in ultimii 100 de ani. In fine fiecare cu dorinta lui.

| mgtow a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu no sa am pe nimeni si de aia zic mai bine sa ma ia dumnezeu mai devreme decat tarziu.

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Este o epidemie, cam 80% din oameni fac, de-a lungul vietii infectie cu Helicobacter pylori. Multi se vindeca spontan, altii poarta infectia toata viata fara sa stie de ea, altii fac gastrita si/sau ulcer si, dintre acestia, o mica minoritate fac cancer gastric. Diagnostichez saptamanal cateva zeci de cazuri de infectie, marea majoritate a pacientilor se vindeca dupa tratament, dar multi dintre ei se reinfecteaza dupa cativa ani.

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Te admir pentru faptul ca desi, ai o meserie cu responsabilitate iti faci timp sa faci consultatii aici pe net fara recompense materiale. Felicitari happy

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Azi am observat in oglinda ca nu mai am amgidale. (ori de la acizii gastrici, ori de la racelile repetate la gat, ori din cazuza rinitei care m-a obligat sa respir mai mult pe gura. Cert este ca toti cei din familia mea au amigdalele, iar mie mi-au disparut cu totul sad. Cum ziceam cred ca sunt prost facut direct din "fabricatie". Circulatie proasta, alergii, virusi si bacterii. Altii isi bat joc de sanatate si n-au nimica.

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Multumesc pentru cuvintele frumoase.
Ai amigdale, dar daca ai avut amigdalite repetate, ele sunt foarte atrofiate si nu se vad, fiind ascunse in lojele lor. Nu le poti vedea fara o oglinda speciala. Deci nu esti defect din fabricatie, ai doar urmari ale unor infectii repetate. Din pacate, nu toata lumea are noroc de o sanatate buna.

| Brigaela a răspuns (pentru mgtow):

Eu sunt medic. Te poti vindeca perfect de Helicobacter cu doua antibiotice si un antisecretor recomandate de gastroenterolog si luate dupa o schema exacta (7-10-14 zile). Ideea este ca daca esti infectat, este foarte probabil sa fie toti cei din familia ta, chiar daca nu au simptome. Iar daca nu se trateaza si ei, te vei reinfecta dupa vindecare si va parea ca nu te-ai vindecat

| Bubu900 a răspuns:

Are dreptate asa trebuia sa iti faca