| Betty18 a întrebat:

Am facut un abces langa un dinte. ce ar trebui sa fac in afara de a ma duce la un dentist? cred ca trebuie sa iau niste antibiotice nu? dar oare de ce am facut abces?worried

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Clătirea gurii cu ceai concentrat de mușețel sau gălbenele și glicerină boraxată pe zona afectată.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca dintele este bun, dentistul face o mica incizie pentru a drena puroiul si nu este nevoie de antibiotice, decat daca te umfli la falca.Eu am avut asa ceva la un incisiv si l-am spart cu un ac pe care l-am dezinfectat prin foc si spirt. Dar nu-ti recomand sa faci asa ceva.Eu am riscat.Antibioticele nu se iau asa, dupa ureche si nici nu se elibereaza de la farmacie fara reteta.Pana la urma tot la dentist ajungi!

| fabiola a răspuns:

In primul rand te duci la un dentist, apoi iei antibioticul prescris si clatesti locul cu ceai de musetel si salvie!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Abcesul poate indica o infectie la radacina dintelui, e bine de mers la un dentist.Momentan poti rezolva problema cu ce ti-au spus userii dar daca ai infectie o sa apara din nou si pana la urma vei pierde dintele.

| Arthur a răspuns:

Pentru abces ia tetraciclină.

| unicka a răspuns:

Eu am luat antibiotic Amoxicilina si mi-a trecut, 2 saptamani m-a durut foarte rau.

| Mina a răspuns:

Cand am facut abces, am fost la dentist si mi-a recomandat Amoxicilina. Este un antibiotic. Pe langa asta, eu iti recomand clatirea gurii cu ceai de musetel sau de cimbrisor.

| elena_4396 a răspuns:

Foloseste 3 zile tador comprimate(1 cp*2/zi). Daca nu iti trece, foloseste oxacilina sau amoxicilina.

| LightBlue a răspuns:

Am si eu unul la o masea doar ca stiu cauza: trebuie sa`mi cada pentru ca e de lapte si iese cealalta dedesubt doar ca :-s maseaua mea nu se misca si ma durea ingrozitor ca nu puteam s`o scot am nevoie urgenta de dentist pentru ca nu pot sa-i fac nimic sad daca afli ceva in legatura cu abcesul pls da`mi un mesaj.

| c0ton a răspuns (pentru LightBlue):

Si mie mi s-a intamplat la undinte cel din fata din aia grosi si dintele nu cadea de 3 ani si incepea sa ma doara ingrozitor apoi nu m-ai puteam si l-am scos era un pic lung iar apoi m-am simtit mai bine si am scapat de durere si mi-a aparut un dinte nou happy

| dtte a răspuns:

Puteai face abces de la o simpla lovire a dintelui sau de la vreo carie netratata! Oricum, daca a aparut langa un dinte, mai mult ca sigur acela prezinta si puroi! Nu este nimic grav, poti merge la o farmacie si cu siguranta ti se va da un tratament bun(antibiotice)! Daca acestea nu-si fac efectul, mergi totusi la un doctor, poate sunt la mijloc si alte cauze si mai bine previi decat sa tratezi! Iti doresc sa scapi cat mai repede, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu un abces daca mananci si dai intr-o masea cu o gaura in ea si nu te speli imediat se face abcesul ia antibiotic si du-te la dentist si scoatetio altfel faci infectie si daca stai mult cu infectia se ridica la creier:O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te urgent la cabinetul de stomatologie ca nu este de gluma cu asa ceva apccesul se face de la un corp strain intrat cu forta in gingie care4 produce leziuni gingivale adica puroi si nevralgism

| snitel a răspuns:

Nu lua direct antibiotice, nu e recomandabil, încearcă să bei ceaiuri de sunătoare sau muşeţel care cicatrizează şi dacă nu te ajută cu nimic, atunci du-te mai bine la stomatolog, că el îţi spune cauza şi te ajută!

| dorel_9469 a răspuns:

Cel mai bun antibiotic este augumentin de 1000, dar este recomandat un drenaj inainte.Pentru a calma durerea foloseste compresa cu gheata pe partea exterioara a abrazului.Credema ca imi vei multumi