| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la dentist cu o masea și mi-a făcut vreo 10 min cu freza aia și a zis ca nu e cazul sa scoată nervul ca încă nu a a ajuns acolo caria, se poate sa te doară o masea fără sa fie de la nerv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e de la nerv, dar asta nu inseamna ca e afectat neaparat

| king5151 a răspuns (pentru suntserios):

Si daca mi-a curatat caria cu freza aia poate sa nu ma mai doara?

| suntserios a răspuns (pentru king5151):

Daca a fost acoperita caria atunci nervul este protejat complet si nu ar trebui sa mai doara daca nu a fost afectat

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, se poate.Am fost in aceeasi situatie si ma mai lua durerea din cand in cand, mai ales dupa ce mancam ceva dulce.Cand am fost la medicul stomatolog mi-a zis aceeasi treaba. Dupa interventie iarasi a durut un pic, dar atunci e chiar normal sa se intample asa.In prezent nu mai am probleme.

| relian a răspuns:

O masea tew doare de la nerv. Daca ai carie, aia inseamna ca dintele s-a subtiat, adica distanta pana la nerv sa micosrat, asa ca acel nerv simte tyemp din exterior, este mai sensibil, atunci sunt tu ca te doare.

Dentistu, curata acea carie, dupa pune acolo plomba, dupa nu ar trebuie sa te mai doara.
Daca dupa ce pune plomba si tot te doare, nu o sa mai ai alta optiune decat sa scoata nervul.

Tu nu ai spus daca a pus, plomba, nu ai spus daca te doare dupa cea curatat si plombat, ai intrebat ceva f neclar.

| bogdyZ a răspuns (pentru relian):

Pai nu are cum intr-o sedinta sa iti si curete caria si sa ti-o si plombeze, trebuia sa astepte macar 2 zile sa vada daca te doare ca dupa ce faci iti pune plomba degeaba daca trebuie sa iti scoata nervul.

| relian a răspuns (pentru bogdyZ):

Asa spui tu, dar intr-o zi, adica atunci pe loc iti face tot.Inainte ti se face o raza, se vede cit mai este pana la nerv, iti da dentistu cu aer rece, aer cald, te intreaba cum esti, daca simti bla bla. apoi pune plomba definitiva.

Stai tu linistit ca au experienta, rar se intampla ca dupa plombare sa te doara si sa fie nevoie de scos nervu.Eu asa am plombe puse, ala stie omu, cu aia se ocupa, stie cand este o carie f mare sau una mai superficiala.

Orice dentist are idee, are ceva experienta si stie pune nu pune plomba.

| Xox0 a răspuns:

Ti-a pus plomba dupa? Si e maseaua corecta, cea care a fost tratata?
Poate ai o inflamatie si asta se trateaza ori cu ibuprofen, ori cu antibiotic.

| Standt a răspuns:

Daca nu s-a cariat pana la nerv, nu are de ce sa o scoata. O masea fara nerv se cariaza mai repede. Poate aveai ceva infectie si de aia te durea.

| bogdyZ a răspuns (pentru Standt):

Pai si acum ma mai doare, dar putin mai incet, la frig si la rece, poate sa fie doar locul ala unde mi-a curatat caria cu freza sau e nervul daca tot ma doare?

| Standt a răspuns (pentru bogdyZ):

Daca te doare la rece, eu banuiesc ca e nervul descoperit. Daca plombeaza, nu te mai doare.

| Luca77777777 a răspuns:

Nervul trebuie scos si maseaua tratata asta se va intampla din moment ce ai probleme cu ea, nu ca nu e cazul nu ca inca nu s-a stricat de tot. parerea mea incearca la alt denstist si vezi ce iti spune.