| SkandallKamataru a întrebat:

Am fost la doctorul oftalmolog, si dupa cateva zile mi-au venit ochelarii.
Problema este ca asta este printre primele dati in care port ochelari.
Deci lentilele de sticla le pot sterge cu un servetel umed? Am auzit ca se zgaraie mai greu decat alea de plastic, si ca pot sa fac zgaraieturile sa dispara daca le dau cu pasta de dinti.
E ok?
Are ceva daca spal ochelarii? Adica daca las apa sa curga pe fiecare lentina timp de cateva secunde?
Ramele ochelarilor mei au cred ca au din ceva fier partea aceea unde este surubelul, de unde se deschid ei, si daca ii spal cu apa mi-e frica sa nu rugineasca locul acela.

Si cum pot sa recunosc daca lentinelele ochelarilor sunt din sticla sau din plastic? Am auzit ca la cele din sticla imaginea se misca putin de tot in parti, iar la cele din plastic nu e asa.
E adevarat?

Voi patiti sa vi se murdareasca putin de tot lentilele si sa nu vedeti culorile la fel de clar ca cu ochiul liber? Eu patesc chestia asta mereu si nu imi place, cele de plastic se murdaresc la fel?

Daca ati putea sa-mi raspundeti la fiecare intrebare as fi recunoscator, dau funda + vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

Se opacifiaza adică se mătuiesc sau nu se mai vede clar prin ele chiar daca le speli (nu trebuie sa-ți faci griji mari din cauza asta). Lentilele le cureți cât de des ai nevoie. Din 6 în 6 luni (sau cât de des se cere) se face o nouă consultație pentru a vedea daca dioptriile au avansat sau nu. Dacă acestea au crescut se vor schimba lentilele cu unele potrivite. Poți să păstrezi aceeași ramă sau să o schimbi, depinde de preferințele tale. Ochelarii mei au trecut prin multe ( i-am scăpat de la înălțime mai mare sau m-am asezat pe ei din greșeală) și nu văd nicio zgârietură (le-am verificat pe cele vechi). Am purtat niște lentile pentru 6-7 luni și sunt in stare buna, acum cateva zile le-am schimbat din cauză ca nu mai vedeam la fel de bine cu ele. Nu cred ca pot sa le compar chiar cu un display.

11 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Stergi ochelarii cu solutie speciala si laveta sau cu servetele umede speciale pentru ochelari. Toate astea le gasesti la optica. Mai poti curata ochelarii cu sapun si apa, iar dupa sa ii stergi cu ceva curat si moale. Ar trebui sa stii daca ti-ai facut ochelari din sticla sau plastic. In general, cei de plastic sunt mai usori.
De obicei, daca sunt murdari nu se schimba culorile, ci vezi totul mai... neclar. Iti dai seama oricum cand sunt murdari ochelarii, nu trebuie sa iti descrie cineva cum se vede.

| TheMusicBoy a răspuns (pentru zăGhost):

Depinde cu ce sunt patati. Ca daca sunt patati cu cola sau fanta clar se vad alte culori!

| SkandallKamataru explică (pentru zăGhost):

Da stiu, vad in ceata daca-s murdari, adica nu mai vad culorile la fel de vii laughing))))))))))))))))))))))))))))))
Tu ai ochelari din sticla sau de plastic?

| zăGhost a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ok, dar nu se modifica culoarea propriu-zis. Putem face aici un debate.
Eu am din plastic.

| Horus35 a răspuns:

Pentru a curăța lentilele ochelarilor există șervețele speciale sau se poate folosi o bucata de pânză (pe care bănuiesc că ai primit-o împreuna cu un toc de ochelari). Nu știu cum ai reușit până acum să ieși pe strada și să nu te fugărească o persoană dornică să-ți curețe ochelarii, exista și soluții speciale pentru curățare. Poți să pui o picătura de săpun lichid cu care să freci lentilele pe ambele părți, după care să clătești bine cu apă. Lentilele din plastic sunt mai ușoare, mai subțiri și mult mai rezistente decât lentilele din sticla, dar sunt mai scumpe și se zgârie mai ușor( dacă nu sunt bine întreținute se opacifiază). La cerere pot avea protecție pentru calculator. Nu înțeleg ce vrei să zici cu imaginea care se mișcă, cum se mișca, dar dacă o să ții privirea fixă și vei mișca ochelarii vei simți un discomfort, poate chiar o amețeala(dacă la asta te referi). Atenție! Ochelarii se pun și se scot de la ochi cu două mâini! Dacă vei folosi o singură mână, brațul drept(sau stâng, după caz) se va slăbi mai ușor și mai repede.

| SkandallKamataru explică (pentru Horus35):

Lentilele din sticla pot avea protectie pentru calculator?
Imaginea care se misca... adica daca ma uit la ceva care se afla la cativa metrii distanta, fixez de exemplu sticla de apa de pe birou si misc capul stanga dreapta, imaginea e putin de tot distorsionata, se misca putin rau de tot imaginea.
La lentilele din plastic cica nu se misca.
Nu stiu daca e adevarat sau nu.

| Horus35 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Lentilele de sticlă nu pot avea protecție pentru calculator. Imaginea se mișcă indiferent dacă sunt din plastic sau sticlă. Eu am lentile din plastic și se mișcă. Aici ai un articol scurt și concentrat: http://www.eoptica.ro/......sau-sticla

| SkandallKamataru explică (pentru Horus35):

Multumesc pentru raspuns.
Inca ceva.
Cum adica lentilele se pot opacifiza? Daca le dau cu apa se mai opacifiaza?
Odata la cat timp trebuie schimbate lentilele? Cand imi schimba lentilele, mi le pot pune pe aceiasi rama sau trebuie sa cumpar alta?
Am o fobie sa nu zgarai lentilele laughing.
Daca port niste lentile de plastic 2 ani sa zicem, si am grija de ochelari, vor exista zgaraieturi pe care sa le observe ceilalti oameni? Zgaraieturile le pot vedea cand ma uit prin lentila?
Tu de cat timp porti lentile de plastic? Le-ai zgaraiat?

Sa inteleg ca lentilele de plastic sunt la fel ca display-ul de la telefon?

| Horus35 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Se opacifiaza adică se mătuiesc sau nu se mai vede clar prin ele chiar daca le speli (nu trebuie sa-ți faci griji mari din cauza asta). Lentilele le cureți cât de des ai nevoie. Din 6 în 6 luni (sau cât de des se cere) se face o nouă consultație pentru a vedea daca dioptriile au avansat sau nu. Dacă acestea au crescut se vor schimba lentilele cu unele potrivite. Poți să păstrezi aceeași ramă sau să o schimbi, depinde de preferințele tale. Ochelarii mei au trecut prin multe ( i-am scăpat de la înălțime mai mare sau m-am asezat pe ei din greșeală) și nu văd nicio zgârietură (le-am verificat pe cele vechi). Am purtat niște lentile pentru 6-7 luni și sunt in stare buna, acum cateva zile le-am schimbat din cauză ca nu mai vedeam la fel de bine cu ele. Nu cred ca pot sa le compar chiar cu un display.

| TheMusicBoy a răspuns:

O sa ramana urma dupa apa. Ar trebui sa iti iei o carpe speciala pentru ochelarii de vedere. Si dupa servetelele umede ramane urma. Si eu port ochelari si stiu despre ce vorbesc. Succes! Noapte buna! Vise cu tot ce vrei!

| Mortish a răspuns:

Exista servetele cu spirt, care curata lentilele bine. Poti cumpara de la orice magazin mare.Iti recomand.

| MarioSama a răspuns:

It's me, Mario!