| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Am fost la medic si a zis sa iau niste pastile (nu are importanta pentru ce) ele sunt făcute sa fie date in jumate, gen au crestată linie din aia pe ele care se pot tăia fix de la jumate. Dar n-am fost atenta cum mi-a explicat sa le iau si pe prospect scrie 10 mg de doua ori pe zi (o pastile are 10 mg) asta insemna ca trebuie sa iau gen doua jumătăți una seara una dimineata sau doua pastile întregi pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu avem noi de unde sa stim, mergi inapoi la medic maine si intreaba l scrie ti pe foaie tot ce zice el cum sa le i ei este important, nu le lua azi daca nu stii cum decat sa le i ei degeaba si sa nu i si faca efectul. Ai fost la medic azi?

| NLS a răspuns:

De obicei, cand se spune 10mg de doua ori pe zi, inseamna ca trebuie sa iei 2 pastile pe zi.
E irelevant daca iei una seara si una dimineata, sau le tai in jumatate, si iei 4 jumatati pe zi, la 6 ore.

Oricum, crestatura e importanta pentru copii, care trebuie sa ia jumatate din doza unui adult odata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NLS):

Are importanta de cate ori iei un medicament pe zi. Daca spune de 2 ori, nu poti imparti pastila in doua si sa iei de 4 ori pe zi, deoarece efectul nu este acelasi. E ca si cum ti-e sete si iti trebuie un pahar de apa ca sa-ti treaca seea, dar bei doar jumatate, iar jumatatea cealalta o bei dupa 6 ore.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Doza zilnica este de 10 mg. Imparti pastila in doua. Dar nu cred ca scrie doar "10 mg. de doua ori pe zi". De regula scrie 1 pastila (10 mg.)de doua ori pe zi.
Dar din cate imi amintesc, aceasta intrebare a mai fost pusa odata.
Daca esti in dilema, da un telefon la medic sau intreaba-ti medicul de familie.