| ionut1213190 a întrebat:

Am HP(Helicobacter Pylori) De 3-4 zile m-am lasat de fumat, bun vreau sa ma tratez si dupa sa ma apuc, dar daca fumam la ce riscuri ma asteptam daca tot am bacteria HP? (am 14 ani) si ma tratez cu asa:
OMEPRAZOL, cp.20 mg 1 cp/zi (primele 28 zile)
AMOXICILINA, cp. 1000mg, 1cp. la 12 ore (primele 7zile)
CLARITROMICINA, cp. 500mg, 1 cp. la 12ore (primele 7 zile)
Bun deci am scris mai sus intrebare dar mai scriu o data : La ce riscuri ma asteptam daca fumam cand aveam HP? mentionez am gastrita dar nu ma mai doare.Byeee

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Helicobacter Pylori este o bacterie ce trăiește în stomacul uman în sucul gastric.Cu acest tratament te poți vindeca de acesta, însă întâi trebuie luat adecvat și după 10 zile de tratament repetă analizele ca să fi sigur că a dispărut și că nu trebuie să mai iei tratament.Această bacterie se poate lua prin mâncarea fructelor, legumele nespălate și prin salivă sau scaun.Iți recomand să nu mai împarți țigara dacă ai făcut-o până acum și să încerci să renunți la fumat.

| ionut1213190 explică (pentru FoxyM):

Iti multumesc foarte mult m-am lasat de fumat oricum nu fumam mult cam 2-3 tigari pe z Winston nu era un fleac, auzi sti cumva daca fumez o tigare pe z imi afecteaza chiar atat de rau? Serios acum vr si eu sa ies cu prieteni la o tigare si cand ma gandesc ca am HP bag...sad...Pot creste riscul de cancer cu o tigare pe z?sad?

| FoxyM a răspuns (pentru ionut1213190):

Eu nu fumez de loc și tot îmi petrec viața cu prieteni atat fumători cât și nefumători.Nu stau aproape de cei care fumează pentru că tot mă afectează. Cred că ești tânăr și îți pot spune că fumatul nu te face mai super sau mai inteligent. Sănătatea este mai importantă decât orice altceva. Încearcă să le lași definitiv și alege să lași pe alții să fumeze, și nu lua în seamă părerea altora.În timp vei înțelege.

| ionut1213190 explică (pentru FoxyM):

Am inteles, dar cred ca sti cum este... vr si eu o tigare pe z macar am probleme mari cu scoala si tigarea ma alineaza! Eu am fumat 7 luni dupa m-am lasat un an si m-am apucat acum 1 luna si nu mai fumez de 3-4 z pentru ca am vazut ca am HP... Panarama rau cu bacteria asta, e chiar adevarat ca, creste riscul de cancer digestiv? Si raspunde la intrebare ( daca stii) o tigare pe z afecteaza atat de rau? Ma refer dupa 2 sapt de regim si tratament.