| InVisible99 a întrebat:

Am in mijlocul capului un os iesit mai proeminent, cred ca cucui ii spune, dar ideea e ca nu m-am lovit la cap, ar putea fi ceva ce necesita vizita la doctor?
Nu am alte simptome, rareori ma mai doare capul, rareori

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nimeni nu are osul capilar perfect neted. Majoritatea oamenilor au asemenea mici deformatii (mai ales la barbati, dar nu numai). Probabil ele se datoreaza unor mici fortari din perioada varstei 0-7 ani, cand osul cranian inca nu este format, este moale. Imediat dupa nastere, pana si apasarea cu coltul pernei poate lasa asemenea urme.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci stai linistit daca n-ai probleme deosebite.

| octav005 a răspuns:

Dar se misca cumva? posibil sa fie o galma, care va creste in continuare,
trebuie sa te duci la un control la medic, stiu ca si mama a avut, si a trebuit sa le scoata din radacina, a mai ramas una mica si au mai crescut pe langa aia inca doua, dar dupa 3 ani. E ceva ereditar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu de ce zici pentru ca si eu am unul. Este o punga de grasime si nu un cucui sau os iesit. Undeori mai deranjaza, alteori nici nu il bag in seama. Insa tata si fratii lui au avut asemenea „cucuie" foarte mari si s-au operat.
Operatia este una foarte usoara, se face o incizie apoi se scoate acea punga de grasime. Daca ai posibilitatea, du-te si opereaza. Nu este ceva grav, unele persoane au trait toata viata cu asemenea punga de grasime.

| InVisible99 explică (pentru anonim_4396):

E o mica denivelare care se simte la atingere, nu se vede. cred ca e mult zis operatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru InVisible99):

Esti inca foarte tanar, acea denivelare va creste, adunandu-se grasime in acea zona. Deci cu timpul va creste...