| anonim_4396 a întrebat:

Am insomni.Nu pot sa dorm pana la 2, 3 de nu chiar dimineata si sa ma trezesc tot asa foarte devreme.Am dureri de cap din ce in ce mai des iar de rau de dimineata nici nu se mai pune problema am o stare de greata si voma zilnic.Singurele chesti anormale care poate ar putea avea legatura sunt: ciclu menstrual (mi-a venit de 2 ori luna asta inchis la culoare) pofta de mancare crescuta (mananc continu nu pot sa deschid un tv sau net ca trebuie sa mananc) si imi cade parul (mai mult ca de obicei). Poate fi pe baza de stres? Sau de la o viata sedentara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oOSaritaOo a răspuns:

Bună. În cele mai multe cazuri stresul este cauza principala a acestor simptome dar, în același timp, stilul de viata sedentar influențează apariția stresului. Exista doua tipuri de stres: stres Bun și stres rău; primul Îți tine atenția concentrata, te tine în priza și Îți îmbunătățește performantele profesionale, insa cand nivelul acestuia este crescut corpul nostru are de suferit Cum poate fi și în cazul tău.
Cel mai important lucru pe care tu poți sa îl faci pentru tine este sa apelezi la medicul de familie! Dar, dacă din diferite motive nu reușești sa ajungi la el, poți lua un complex de vitamine B, majoritatea celor din comerț conțin toată gama, fiecare cu rolul în reechilibrarea forței fizice și psihice(deși este indicat sa consulți medicul sau farmacistul înainte sa le iei). Seara, poți sa Îți faci un ceai de levănțică deoarece te ajuta foarte mult sa adormi mai repede, încearcă sa înlocuiești internetul cu 2-3 pagini sau chiar un capitol dintr-o carte înainte sa adormi, iar pe timpul zilei începe cu 10-15 minute de sport. Nu trebuie sa te stresezi foarte tare cu sportul, tu Îți cunoști limitele tale, iar totul trebuie făcut pe rand. happy
Bonus: rezerva-ți 15 minute pentru tine în fiecare zi. happy
Sper ca sfaturile mele sa te ajute intr-o oarecare măsură, deși mai importat ar fi sa te consulți cu medicul de familie despre simptomele tale, dar si înainte sa iei vreo pastila deoarece este posibil sa ai contraindicatii sau sa nu fii informata corect asupra dozajului.

| Freya1 a răspuns (pentru oOSaritaOo):

Da m-am gandit ca poate fi pe baza de stres petru ca am probleme si cu munca si acasa si cu fostul si se aduna.Mai citesc carti ca ma relaxeaza ies afara la cate o plimbare doar ca eu cred ca atunci cand apar iar gandurile ca trebuie aia si aia atunci incep starile iar

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic pentru ca lipsa somnului va avea un impact masiv in sanatatea ta, si daca nu actionezi acum, te asteapta diabetul de tip 2!

http://diabet-si-nutritie.ro/lipsa-de-somn-si-diabetul/

| DollElsdark a răspuns:

Mergi la doctor

| Pirvuceanu_Mihaela_2002 a răspuns:

Mergi la doctor, el va sti ce sa iti faca pecand noi nu. Funda!

| Andreea_Emilia_2003 a răspuns:

Du-te de urgenta la medic! Nu mai sta problema se poate agrava! Trebuie sa-ti faci un tomograf