| Ionela0248 a întrebat:

Am întrat asa într-o stare ca un fel de depresie pentru ca am stat prea mult în casa, nu am o ocupație, nu îmi găsesc un loc de munca, toată ziua stau doar pe telefon și îmi vin în cap tot felul de gânduri. Nu as vrea sa merg la un psiholog pentru ca nu am o problema reala. Credeți că dacă îmi găsesc un loc de munca sau o ocupație o sa îmi treacă aceste stări?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Conteaza ce credem noi? Daca tu nu vrei sa iti gasesti un loc de munca nimeni nu te poate motiva, atita timp cit ai pretentii sa gasesti loc de munca cu salariu mare si tu nu sti sa faci nimic ce vrei, stai pe telefon ca o sa apuci pensia si o sa iei ciuciu, zero, daca nu cotizezi la stat sau nu esti persoana cu handicap nu iei nici o pensie, angajeazeaza te la mega image sau la lidl la casă, ca e o munca cinstita si ai un venit un salariu lunar, pune ti CV uri la Carrefour la Mega, Lidl, Cora, Auchan, si te vor suna care au nevoie de forta de munca, esti tinara ai liceul? Numai sta sa astepti, acum ai parintii care te ajută, cand ei nu vor mai fi ce faci? Ce varsta ai? Tu nu ai nevoie de psiholog, tu trebuie sa alungi lenea care te domină si sa faci ceva, daca vrei nu te obligă nimeni daca nu poti sau nu vrei sa te angajezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum sa nu-ti gasesti loc de munca?
Sunt sute de locuri de munca, doar sa iesi din casa si sa nu mai afirmi asemenea prostie, ca sunt sute de locuri libere, doar sa cauti: la malluri, la magazine, la depozite, la vecini, la gradinile de zarzavat, la fermele de fructe si legume, la serele de flori, in agricultura la prasit, in cosntructii samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte posibil daca iti gasesti o ocupatie vei scapa de astfel de ganduri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cel mai probabil o să-ți treacă. Statul în casa și fără o activitate fizica sau mentala, generează stări depresive sau diverse gânduri negative.

| DanRaul77 a răspuns:

Mie cu sală mi-a trecut plus niste pastile. bine eu aveam anxietate cu atacuri de panica gen n aveam chef de nimeni si nimic tu macar stai pe tel, deci ai chef sa stai. n ai ce face la psiholog bani aruncati pe povesti aiurea. eu am fost pe psihiatrie cica. toata faza ii sa iesi daca ai bicicleta da te cu ea. daca n ai mergi la o sala si gatantez pe experienta mea ca te schimba. daca esti de la sat nu stiu ce ai putea face. nici eu nu lucrez. big deal. sala. mai un Netflix tik tok Youtube si cam atat. naspa cu astea de aia am si scris atat.

| MikaelPekaric a răspuns:

În mod cert o ocupație, o ieșire cu prietenii, o ieșire la întâlnire sau orice altceva îți poate distrage atenția și te poate îndepărta de partea aceea. Aici și prietenii apropiați te pot ajuta foarte mult mai ales cei motivatori.