| Roza21 a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa plangeti din senin, tot felul de ganduri urate, sa nu mai iesiti din casa cu zilele si tot felul de stari de depresie? Ce at facut? Am mare nevoie de ajutor am fost si la psiholog acum 2 ani(era mai bine uneori) dar acum parca e mai rau. Nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

In nici un caz antidepresive si izolare. E cel mai gresit mod de a trece peste o depresie. Antidepresivele au reactii f urate si fac mai mult rau decat bine. Si eu am perioade in care nu sunt tocmai ok, dar am gasit un remediu f eficient. Indiferent ce problema am, ce ma macina, incep si spun la toti cei apropiati. Si le povestesc tot ce am pe suflet. Ei automat incearca sa ma ajute din suflet, sa ma sfatuiasca, sa-mi ridice moralul si chiar reusesc. Simplul fapt ca spun apropiatilor durerile mele, ma face sa ma simt super bine. Ma descarc si mi se pare mult mai simplu de depasit momentul. Incearca sa faci la fel, chiar functioneaza. Capul sus! Pupic!

| xCaTgIrLx a răspuns:

Heybig grin da chiar mi se intampla si mie destul de des, dar am invatat sa trec peste si sa nu mai fiu atat de imuna la tot ce zic alti! Eu spun ca nu ar trebui sa te duci la psiholog, cred ca trebuie sa gandesti mai"roz". Sper ca te-am ajutatwinking

| cristinapasager a răspuns:

Ai incercat psihiatru si tratament medicamentos cu antidepresive?

| Roza21 explică (pentru cristinapasager):

Multumesc pentru sfat si am luat o saptamana antidepresive dar aveau niste efecte secundare gen imi venea sa vomit de la ele

| UnCalatorPrinViata a răspuns:

Eu am avut o perioada de genu :)
Si a fost destul de urat, dar am inceput sa vorbesc foarte mult cu parinti si m-am apropiat de ei si de prietenii care mi-au ridicat moralul in aceia perioada.
Apoi am avut o revelatie uitandu-ma la The secret :
http://www.youtube.com/watch?v=0BvFOYVF5sc
Nu tot ce zice este adevarat probabil :) dar pe mine m-a ajutat.
Incearca sa ai mai incredere in tine ca sa nu mai pici in despresii, dar asta in timp.
Daca vrei sa vorbim da-mi add : the_toy_from_hell :)

| Roza21 explică (pentru UnCalatorPrinViata):

Am vazut si eu the secret e genial filmul e ca o vizita la psiholog happy o sa te bag in lista