| anonim_4396 a întrebat:

Am mancarime si usturime vaginala, dupa un Pananicolau am aflat ca am cervicita si nu pot merge la ginecolog zilele astea ca sunt sarbatorile si are concediu.
ce pot face?
spalaturi ceva, vreo crema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Incearca spalaturi vaginale cu Tantum Rosa, iti va calma senzatiile neplacute.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot face spălături/irigaţii vaginale cu Tantum Rosa ( analgezic şi dezinfectant antibacterian local ) – timp de 5-10 zile ( dimineaţa şi seara )!

Conţinutul unui plic de Tantum Rosa se dizolvă în 0, 5 l de apă fiartă şi răcită ( la temperatura camerei sau mai călduţă, NU fierbinte ) şi se foloseşte la o singură administrare LENTĂ cu ajutorul irigatorului ( care se introduce PROFUND vaginal ).

Pentru detalii vezi prospectele :
http://www.tantumrosa.ro/prospect

http://www.medipedia.ro/......-ROSA.aspx

http://www.pcfarm.ro/produs/2149/Irigator-Tantum-Rosa

Tratamentul se face în modul următor :
Cam cu o oră ÎNAINTE de culcare se fac spălăturile vaginale cu Tantum Rosa ( cu multă RĂBDARE, deoarece TREBUIE să păstreze soluţia cât mai mult timp în vagin ), care durează cam 30 minute.
Apoi, se tamponează uşor zona externă pentru uscare.
Dimineaţa se procedează la fel...

Apoi, în 6 ianuarie 2014, urgent la ginecolog pentru tratamentul medicamentos adecvat ( chiar dacă nu mai ai simptome deranjante )!

Sărbători fericite!

| Felys a răspuns:

Introduci ovule cervugid, astea mi-au fost recomandate mie dupa ce am facut un papanicolau, reduc inflamatia si sunt si antimicotice, deci ia cu incredere ca scapi si de mancarimi si de dureri, si nici nu au contraindicatii

| kidi a răspuns:

Fata, draga, nu poti sa pui o aceeasta intrebare pe un site... Du-te la alt ginecolog dar nu scrie asa ceva aici!

| Biencutza2002 a răspuns (pentru kidi):

Te pot intreba de ce? Nu ma lua in nume de rau, dar atata timp cat categoria e un destul de EXPLICITA, de natura MEDICALA, nu vad care e problema. Parerea mea. Probabil ma vei critica, dar asta cred.

| Biencutza2002 a răspuns (pentru kidi):

Http://revista-tratamente-naturiste.ro/totar.php? totart&na=Cervicita%20-%20inflamatia%20colului%20uterin

Aici sunt multe tratamente ABSOLUT naturiste. Au fost prea multe, nu ti le-am putut scrie. Sunt spalaturi cu diverse ceaiuri si altele. Sper ca te-am ajutat! :)

| wolder a răspuns (pentru Biencutza2002):

Nu are rost sa-i raspund utilizatorului kudi ca nu ma pun la mintea lui.
Ma bucur ca m-ai inteles si m-ai ajutat. Am un creier si chiar daca mi-ar fi scris cineva sa iau anumite pastile, creme etc sincer nu-mi pasa si chiar nu le luam.
Ma refeream la ceaiuri si la vreo crema calmanta

| Biencutza2002 a răspuns (pentru wolder):

Cu placere!

| kidi a răspuns:

Ai dreptate, exista categorie de sanatate, dar daca cineva iti da un tratament gresit si ajungi in spital ce-i spui la medic? Ca ti-a scris asta un utilizator TPU? Daca as fi in locul tau nu as pune asa intrebari.

| Biencutza2002 a răspuns (pentru kidi):

Ai si tu dreptate. Dar ea nu e obligata sa ne asculte pe noi. Poate aduce raspunsurile noastre in fata unui ginecolog ( altul ). Si pana la urma nu am pus problema asa, pentru ca nu am inteles la ce te refereai exact. Oricum, hai sa o lasam balta. Fata face ce vrea. Eu am incercat sa o ajut.