| anonim_4396 a întrebat:

Am mancat picant si am baut destul de multa apa acum 6 ore. Acum urinez frecvent si mi e frica sa nu fi facut intoxicatie cu apa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acum elimini apa pe care ai baut-o.
Auzi, intoxicatie cu apă! Ha, ha!
Altii nu se intoxică bând bere.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseaman multa apa la tine, ai baut deja peste 5-6 litri?

| dullcat a răspuns:

Buna.Intoxicatia de care zici apare rar, la atleti si alte persoane specifice, care fac antrenament de rezistenta si anduranta, militari etc. nu la oamenii de rand.Cateva cani sau 1 litru nu te pun in pericol, insa 3-5 litri consumati in decursul a cateva ore, da, e foarte posibil.

https://www.synevo.ro/intoxicatia-cu-apa-si-hiponatremia/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318619