| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauze, după ce mănânci ceva foarte sărat sau picant, simţi o stare de somnolenţă şi sete continuă?
Eu am mâncat nişte cipsuri (ştiu că nu-s sănătoase, doar mi-am făcut pofta) foarte picante şi sărate apoi mi s-a făcut foarte sete care a ţinut 3 ore, în care am băut două sticle de apă la 2L şi am avut şi o stare de somnolenţă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

De la dezechilibrul potasiu-sodiu

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Somnolenta in nici un caz. Setea e pentru ca sarea retine apa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu dupa mers 10 km beau 1 litru, si dupa mers 35 km pe munte beau 2 litrii, si am 100kg laughing nu stiu unde bagi tu 4 litrii

| nicu991 a răspuns:

Unde ai bagat fetito 4 litri de apa in 3 ore? Jur ca eu nu pot sa beau atata.
Starea de somnolenta poate fi data din alte cauze, nu neaparat c-ai mancat tu cipsuri. Iei cumva vreun medicament?

| anonim_4396 explică (pentru nicu991):

Am putut bea, deoarece mi-a fost sete încontinuu. Nu iau nici un medicament şi nici efort fizic semnificativ nu făcusem în ziua aceea.

| nicu991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mai ai ambalajul, vezi ce ingrediente are in compozitie. Dar poate ai mancat altceva in ziua aia. De exemplu ceapa mie imi da o stare de liniste si somnolenta.

| RazvanLegendaVie a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți s-a făcut sete probabil din cauza deshidratării ( ai alergat, lucrat, etc ) setea mai poate fi și de la diabet deci ai grijă.

| anonim_4396 explică (pentru RazvanLegendaVie):

Am zis clar că nu am făcut efort semnificativ în ziua aceea; aşa mi se întâmplă mie personal, atunci când mănânc ceva foarte sărat sau picant.