| RoMeSi a întrebat:

Am nevoie de ajutor... Deci am rh negativ depistat la prima sarcina. După naștere mi s-a făcut vaccinul cu imunoglobulina anti-D iar după 2 ani am rămas însărcinată doar ca bebelul nu era bine si a trebuit să fac întrerupere de sarcină. Întrebarea mea este. Acum trebuie să fac alt vaccin pentru a mai putea avea un Bebel fără griji sau vechiul vaccin mai are efect? Rog un sfat serios de la mămici ce au trecut prin asta. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
mariana
| mariana a răspuns:

Cel mai bine este sa discuti cu un specialist problema deoarece, dupa cum chiar tu spui in intrebare, ai facut vaccinul si cu toate acestea copilul nu era sanatos, motiv pentru care a si trebuit sa faci avort.
Cand mama are RH negativ, doar la prima sarcina, exista posibilitatea ca, sa nu fie o sarcina toxica, ce poate avea efect negativ impotriva fatului.
Eu am fost in alta situatie decat a ta. Eu am Rh-D pozitiv, insa fetita mea are RH negativ si cand eram gravida cu ea, am avut o sarcina toxica ca, am ajuns sa vomit si de 18-20 de ori pe zi si mi s-a dat indicatia de a face avort, insa nu am fost de acord asa ca, am dus sarcina pana la capat si sant fericita ca am luat aceasta decizie pentru ca, am o fata minunata. Cand mama are RH negativ, ea poate sa afecteze sarcina, prin reactia de corp strain pe care o declanseaza fata de fat si atunci pot sa apara probleme de sanatate ale fatului.
Ti-am explicat aceste lucruri pentru a intelege ca, este foarte important sfatul unui specialist care, poate sa-ti garanteze ca, fatul se va naste sanatos.
Un gand bun si multa sanatate si mai ales succes in realizarea visului tau, de a avea un copil.