| just4you_6809 a întrebat:

Am niste gantere acasa de 10 kg.de la un prieten si ma gandeam sa incep sa fac exercitii pentru piept, biceps etc. Daca fac imi va opri cresterea? Care sunt riscurile? DAU FUNDITA. P. S. rog a nu raspunde toata lumea ci doar ce-i care se pricep daca is doctori pe aici rog sam-i raspunda!:

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut. De crescut o sa cresti atat cat e programat corpul tau sa o faca, nu asta e problema, ci alta. 10 kg e cam mult pentru un inceput, trebuie sa cresti progresiv greutatea ganterelor si pana la urma nu conteaza greutatea lor ci cum/ cu ce frecventza incordezi muschii.
Riscuri. Daca nu stii CUM sa ridici poti sa iti intinzi ligamente, muschi sau sa iti tasezi vertebrele. Daca coloana ta vertebrala este mai fragila se poate intampla nu doar sa se taseze discurile intervertebrale ci sa se si crape (caz in care ai toate sansele sa ajungi la operatie pe coloana degeaba asa, ca vrei bicepsi). Sau doar sa se "miste din loc" milimetric si sa ai dureri de spate toata viata.
Eu aveam obiceiul, inceput in adolescenta sa imi mut mobila prin camera. Apoi sa car ca nesimtzita toate cumparaturile in ghiozdan si nu iti spun ca la de la 22 de ani am aruncat salteaua ca sa imi indrept spatele si 6 ani am dormit pe lemn+ o paturica (inca mai fac asta uneori).
Intai te duci frumos la sala, inveti cum se echilibreaza greutatea pe coloana si picioare, ca se face intr-un ANUME mod si dup-aia faci "singur, de capul tau". La sala exista instructori special din acest considerent.

| XXy a răspuns:

Cu ganterele poti lucra multe grupe musculare, cauta pe siteuri gen getfit.ro exercitiile si cu 10kg no sa dezvolti cine stie ce masa musculara eu zic sa te duci la sala si sa intrebi antrenoru cum si ce sa lucrezi daca vrei muschi daca nu cu ganterele tale nu prea rezolvi ceva, mai ales prin prisma faptului ca nu sti cum si cand sa tragi de ele, cum sa te alimentezi, cum sa te odihnesti. daca tot vrei sa faci ceva benefic pentru sanatatea ta alearga in parc si lasa junkfoods happy si in legatura cu oprirea cresterii, uni sunt de parerea ca tot ce inseamna exercitiu ce necesita ridicarea greutatii deasupra capului opreste cresterea, eu unul nu sunt de acord cu afirmatia aceasta

bafta in continuarehappy

| romanionu a răspuns:

Nu te stresa omule...in primul rand poti ridica atata?
Si daca da... fa odata de 2 ori pe saptamana pentru biceps...
La piept iti trebuie flotari.

Răspuns utilizator avertizat
| cucalic a răspuns:

Poti face acest lucru. ajuta foarte mult la dezvoltarea organismului in primul rand, iar in al doilea la masa musculara.

| marcelboss a răspuns:

Salut eu am inceput acum 6 luni cu 4 kg biceps se vede diferenta 2 cm in 6 luni si de ceva timp fac cu 10 kg. sincer dupa parerea mea nu cred ca este vreun risc in privirea cresterii. chiar m-am masurat in inaltime de cand fac si am crescut 4 cm.

| ThiPaRu a răspuns:

:)) nu frate nu iti poate opri cresterea mai ales niste gantere de 10 kg, dar exista un exercitiu care opreste cresterea: genoflexiunile cu bara in spate si aici vorbim despre o greutate de peste 60 kg sa iti faca probleme, deci stai linistit.Ba chiar din contra o sa te ajute sa te dezvolti mai bine acele exercitii...http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii/page1.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca inaltime ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vand Nokia 6230 i nr contact 0786571800

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti fa griji
daca te duci la vreo sala ia-ti vreun antrenor macar pentru inceput primele 3-4 saptamini
asta deja vei vedea dupa tine cind ai sa poti face fara ajutor
asta daca te temi sa risti...