| Aron98 a întrebat:

Am 15 ani, 170cm si 50kg. As vrea sa incep sa ridic greutati, si prin greutati ma refer doar la gantere. Nimic altceva. Vreau sa stiu daca imi poate dauna sanatatii si mai ales daca imi poate opri cresterea. Ma gandeam sa incep cu 2-3kg. Vreau raspunsuri clare si de la persoane care se pricep.
Multumesc

22 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Baga mancare in tine ca esti slab scai. alimentatia e baza, antrenamentul doar varful unei piramide. fara baza nu ai varf (sau la tine blocurile pot incepe direct cu etajul 10, fara fundatie). nu are ce sa opreasca cresterea (sry de cacofonie). ala e un mit aberant bazat pe un oarecare adevar in unele cazuri ma rog, mai greu de explicat. ideea e ca greutatile trebuie sa fie foarte mari, sa actioneze direct pe coloana, sa nu te ajute geneticul, alimentatie deficitara. toate cap coada => mitul opririi cresterii. are o samanta de adevar, dar ma rog. poti ridica tu si haltera si roti si orice vrei, nu neaparat gantere. baga 6 mese pe zi cu proteine, carbo si grasimi din plin. pana la 65 kg ai mult de mancat. in afara de zahar si prajeli poti baga in alimentatie orice pana la 65 kg (mananci pana ti se face rau, metabolismul se va obisnui ca trebuie sa ia in greutate si o va face, doar efortul conteaza). si la mese nu ma refer la 2 covrigi. ma refer la carne + garnitura X 3 ori pe zi, micul dejun si 2 gustari intre mese (aici 2 covrigi daca vrei, nu la cele principale). poti face si bodyweight (tractiuni, flotari, geno) daca te ajuta musculatura actuala. programe poti gasi pe megaproteine.ro ai acolo linkuri si video-uri. cam orice faci cu bara poti face si cu gantere.

| Aron98 explică (pentru JohnnyBi):

Multumesc de lamurire, si in legatura cu masa asta este metabolismul meu. Mananc in jur de 5-6 ore pe zi. La 7 la 11 la 13 la 17 si la 20. Am fost la medic si majoritatea au zis ca am un metabolism rapid. chiar si stand degeaba nu ma ingras

| JohnnyBi a răspuns (pentru Aron98):

Lasa-ma cu doctorii tai. eu aveam 173 cm si 50 cand m-am apucat si doctorii mancau rahat la fel. ca sula ca *ula ca e cum zic ei. laba trista de profesionisti ratati. acum oscilez intre 72-75 kg si maximul l-am avut aproape de 80. metabolismul poate fi influentat. la inceput am avut 22 cm in brat. acum am 38. crezi ca doctorii cand ma vad nu raman prosti? ca ei mancau acelasi rahat despre metabolism. a luat multa munca si cam 1600 ron pe luna pe mancare si suplimente (de la gainere la vitamine si minerale la enzime digestive), mancare din 2 in 2 ore (umblam cu shake-ul dupa mine la scoala alaturi de sandwishuri) si un antrenament criminal (plecam de la sala cu ghiozdanul in mana ca nu il puteam pune in spate) si a mers. lasa-ma cu ce dicteaza altii, daca vrei, faci. la tine e o singura explicatie. nu mananci destul. sau ce trebuie.

| Cristi19 a răspuns:

Nu o sa mai cresti asa mult cat ai creste in mod normal, insa nu o sa fie o diferenta foarte mare mai ales ca nu o sa folosesti greutati mari

| florynmondialul a răspuns:

Sala este buna pentru crestere daca faci exercitiile cu cap!(cazul meu inainte sa fac sala 177cm cu sala 186cm dar cum a zis si johnnyby aici intra in discutie si geneticul fiecaruia! cat despre gantere, fa linistit ca nu patesti nimic!

| florynmondialul a răspuns (pentru florynmondialul):

Apropo pune alimentatia pe primul plan! stiu ca este greu in timpul scolii sa ai o alimentatie corecta, dar incearca sa mananci carne in fiecare zi cat de putin dar sa mananci! seara obligatoriu un pahar mare de lapte! si cumpara-ti daca vrei un gainer ca nu strica! ba chiar ajuta!

| Goldenboy97 a răspuns (pentru florynmondialul):

Aici iti dau dreptate, e greu sa ai o alimentatie buna in timpul scolii. Singuru lucru pe care poti sa-l faci este sa mananci o cantitate mare dimineata +cateva sanwichuri la tine... In vacanta a fost ok, mancam la 2 ore diverse mancaruri ma simteam perfect acum. ce dracu sa asimilezi din cateva senvisuri... 1 senvis = o masa perfecta in vacanta crying

| noname2021 a răspuns:

Poti incepe manwinking stai chill!

| CasaSiDesign a răspuns:

Iti va opri putin cresterea, dar la 170 de cm inaltime esti destul de ok.
Incearca sa nu ridici greutati deasupra capului si pentru inceput ti-as indica sa faci exercitii fizice gen, tractiuni, abdomene, flotari, exercitii care se lucreaza cu propria ta greutate. Siapoi treci si la gantere

| NDC12 a răspuns (pentru CasaSiDesign):

Arata-mi un articol pe doctor.info.ro sau getfit.ro sau culturism.ro unde scrie ca sala opreste cresterea, si eu imi sterg contul de pe TPU.

| JohnnyBi a răspuns (pentru CasaSiDesign):

Singurul lucru ce iti opreste cresterea ESTE GENETICUL. daca ridici deasupra capului singurul pericol e sa iti pice in cap greutatea si sa dai sfaturi cand esti paralel, asa cum faci tu. cu tractiuni flotasi si abdomene o sa fii mare sula pe bascula cam 4 luni. dupa cane te plafonezi si nu mai faci nimic.

| CasaSiDesign a răspuns (pentru NDC12):

La 15 ani cand oasele sunt fragede si in crestere, medicii nu recomanda ridicarea greutatilor deasupra capului. Se exercita forte si presiuni asupra coloanei dee la o varsta prea frageda, care pot duce la anumite afectiuni (hernie de disc si altele) si curbari ale coloanei si in loc sa cresti corect in inaltime vei creste curbura coloanei. Acum depinde de ce greutati ridica...dar de obicei cei tineri se hazardeaza in a ridica greutati cat mai mari.
Spun ce am auzit din gura unor doctori.
Fiecare e liber sa faca ce vrea si sa-si aleaga raspunsul care-i convine.

| CasaSiDesign a răspuns (pentru JohnnyBi):

La 15 ani cand oasele sunt fragede si in crestere, medicii nu recomanda ridicarea greutatilor deasupra capului. Se exercita forte si presiuni asupra coloanei dee la o varsta prea frageda, care pot duce la anumite afectiuni (hernie de disc si altele) si curbari ale coloanei si in loc sa cresti corect in inaltime vei creste curbura coloanei. Acum depinde de ce greutati ridica...dar de obicei cei tineri se hazardeaza in a ridica greutati cat mai mari.
Spun ce am auzit din gura unor doctori.
Fiecare e liber sa faca ce vrea si sa-si aleaga raspunsul care-i convine.
Si mai usor cu limbajul ca nu ti-am vorbit urat.

| JohnnyBi a răspuns (pentru CasaSiDesign):

Si eu am auzit de la doctori ca am metabolism rapid, ca nu o sa cresc, ca sunt ectomorf extrem si ghici ce. le-am dat la toti peste nas. nu are a face coloana cu greutati deasupra capului. ce zici tu acolo e posibila tasare a vertebrelor DACA tii greutate MARE (si ma refer mare nu 10 kg) pe ele si asta doar in cazul in care nu te ajuta geneticul. am prieteni care au inceput sala la 15 ani si acum trec de 2 metri. si faceau greutati relativ mari (gen indreptari la bara cu peste 50 kg, geno cu 80 kg in spate, etc). precum am si pieteni care au inceput sala la 1.70 inaltime si acolo au ramas. totul tine de genetic nu de alte labareli din mintile unor doctori. problema la capitolul asta este pregatirea hormonala a unui tip. la 15 ani testosteronul nu este la nivel optim pentru stimularea sa in a creste corpul ca volum, nivelul mic pe care il ai il va folosi la cresterea in inaltime si alte procese. daca tu ai la masina 10 litri de benzina ori te duci la mare, ori la munte. ca nu ajunge pentru ambele. acelasi lucru cu hormonii de crestere la varste fragede. nu ajunge sa acopere toate partile unde trebuie sa fie prezent. daca faci exercitiile corect si cu un maxim de 65-70% din maximul pe care il poate corpul tau, indiferent de varsta, nu patesti nimic la coloana. daca te apuca retardeala (genul ala teribilist) si bagi la geno 131231 kg si strambi din coloana...aia este prostia proprie, nu natura umana. in concluzie. doctori sunt mii si mii, principiile de mai sus sunt incercate pe pielea mea si pe pielea prietenilor. experimente personale. nu teoria altora. eu m-am apucat la 17 ani de sala si am ramas la aceeasi inaltime pana acum la 24. in schimb, sunt oameni la sala pe care ii cunosc de 7 ani si au variatii de inaltime, sau nu au. aici este geneticul, nu antrenamentul de vina

| NDC12 a răspuns (pentru CasaSiDesign):

Doctori idioti.

Si totusi, te-am rugat sa imi dai un articol nu sa iti dai tu cu parerea iar. Inca astept articolul care sa demonstreze asta ( pentru ca sunt sigur ca nu exista, pentru ca sunt niste aberatii ).

| CasaSiDesign a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ai dat un raspuns plauzibil si foarte detaliat.
Eu nu sunt specialist in culturism, dar am niste prieteni kinetoterapeuti de pe la Baile Felix care mi-au povestit niste interventii de "reparatii" ale unor tineri in urma teribilismului la sala de m-am crucit. Eu unul nu mi-as lasa copilul la culturism de la 15 ani. In schimb fitness, aerobic, inot...astea da. Si-apoi de la 18 ani sa aleaga ce vrea.

| CasaSiDesign a răspuns (pentru NDC12):

Daca ai fi citit mai bine ai fi vazut ca am primit acest sfat verbal.
Nu tot ce spun sau recomanda doctorii se gasesc in articole pe net. Daca vrei sa te convingi intreaba un medic de familie sau specialist si vezi parerea lui.

| CasaSiDesign a răspuns (pentru NDC12):

Si uite si articolul cu raspunsul Dr. Gabriel Panait de la Medicina Sportiva
http://www.medicinasportiva.ro/forum/14.html
Si daca faci sala nu inseamna ca trebuie sa ai un limbaj asa de acid :)

| JohnnyBi a răspuns (pentru CasaSiDesign):

Pai da ma. am zis si eu. teribilisti care trag 231`231 kg e alta discutie. la 18 ani faceam si eu concurs cu prietenii ca de..care e mai macho (mentalitate de om prost). dar cand ne apuca prosteala venea antrenorul si ne dadea cap in cap sa ne potolim. daca tragi cu cap nu ai ce sa patesti.

| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Ai putea sa incepi sa faci asta cu greutati, nu prea grele, dar sa ai si o alimentatie corespunzatoare. Iti recomand insa sa mai ai rabdare, apuca-te dupa 18 ani, acum mai distreaza-te, nu trebuie neaparat sa fi bine facut de la varsta aceasta!

| ronaldinnio a răspuns:

DUTE la un centru special pentru prea putine kilograme.SI ca sa tragi de greutati e ok dar nu in ecces. FUNDA?