| Sorcadel95 a întrebat:

Am niste pete rosii langa nas si daca le ud cu apa se rosesc foarte tare, daca beau apa multa imi trec dar dupa aia daca ma spal pe fata sau ceva se rosesc si se face coaja cine ma ajuta plz si o crema buna pentru cosuri thx

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie sa mergi la un dermatolog, acele pete rosii par sa fie o eczema( dar asta stabileste specialistul). Tot el te va ajuta si in legatura cu acneea.

Abh
| Abh a răspuns:

Eczemele sunt de "n"-spe mii de feluri, dermatologul trebuie sa descopere cauza si factorii declansatori care au produs-o, acestia urmand sa fie inlaturati. Tratamentul este atat intern, cu antihistaminice, cat si extern, cu unguente.
Poti incerca tratamente naturiste( gasesti pe internet cu nemiluita) dar sfatul meu este sa mergi intai la un dermatolog ca sa iti puna un diagnostic clar. Multa sanatate!

| alexeanca a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie, un dermatolog o sa te lamureasca in legatura cu problema ta.Referitor la cosuri foloseste produse de ingrijire de la Nivea Young:gel de curatare, tonic si creme de noapte si de zi si n-o sa mai ai probleme.

| unknown3243 a răspuns:

Si eu am avut aceiasi problema numai ca eu aveam pe tot corpul si medicul mi-a zis sa mananc supa legume si fructe. Si sa nu mai mananc fast food

| Sorcadel95 explică:

Dar daca este o eczema ce ar trebui sa folosesc?

| Sorcadel95 explică:

Ok mersi pentru sfaturi am gasit o crema si chiar functioneaza ma dau cu ea si trec:X se numeste diprosalic este produs dermatologichappy