Întrebare recomandată | ForeverForYou a întrebat:

Am niste pliculete de pudra de argila si pe spate scrie ca pentru acnee pot desface un pliculet cu apa si intrebarea mea este : Chiar are efect? elimina acneea? sau o inrautateste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O elimina, trebuie rabdare si timp, argila nu face rau tenului

| Quanah a răspuns:

Trebuie să înţelegi mai întâi ce este argila. Argila este de fapt pământ.
La ce este bună : curăţă tenul, reîmprospătează vizibil pielea şi îţi face pielea foarte fină/delicată. Acestea sunt semnele pe care le observ de fiecare dată când folosesc argilă.
Nu are ce rău să-ţi facă deoarece nu este un tratament chimic, pe bază de N'şpe mii de prostii.
Dacă ai probleme cu acneea sau îţi apar destul de des coşuri pe ici pe colo, pe lângă argilă mai poţi folosi miere pură ( nu cea din comerţ; aia nu e pură ). Mierea hidratează tenul şi îl curăţă de impurităţi. Se foloseşte la saloane de înfrumuseţare ( măşti, masaj, gomaj etc )

Poftim un link : http://www.libertatea.ro/......81052.html

| DarkShina5566 a răspuns:

Si eu am folosit pliculete cu argila insa, nu mi-a facut cine stie ce. Merg mai mult pe tratamente recomandate de catre medicul meuwinking

| Ely3434 a răspuns:

Hey! Argila este foarte buna pentru cosuri. Si eu am avut cosuri dar am scapat de ele. Am folosit zineryt, spirt si o masca cu miere de albine ( dupa ce te speli bine pe fata, iti pui miere si o lasi peste noapte. Sa pui un prosop pe perna sa nu o murdaresti.) Eu asa am scapat de cosuri. Speri sa scapi si tu. :*

| JAYBEE a răspuns:

Argila nu face rau la ten dar mai bine te duci la dermatolog.

| andreea13deea a răspuns:

Am folosit si eu si chiar au efect.

| gabrielabartas a răspuns:

Salut.Eu am folosit argila si isi face efectul foarte repede.Dar iti dau un mic sfat: nu iti lasa argila pe fata peste noapte(deoarece cosurile se fac mai mari), maxim o ora. ENJOY!

| dmonica11 a răspuns:

Argila iti curata si iti improspateaza fata. De fiecare data cand imi apar cosuri, aplic argila amestecata cu un pic de apa. Am observat ca a doua zi cosurile sunt mult mai reduse, iar roseata dispare. E bine sa folosesti argila in fiecare zi, in cazul in care nu ai o forma usoara de acnee.