| akex a întrebat:

Am o alunita rotunda, normala.Acum un an mi-am ranit-o din greseala si era sa se rupa.Mi-a curs un pic de sange.Acum ea are aceeasi forma, doar ca este un pic mai mica si parca(nu sunt sigur) un pic mai alba.La inceput nu i-am acordat atentie, dar am auzit diferite discutii cum ca daca iti rupi o alunita faci cancer de piele si am inceput sa ma ingrijorez.Nu am nimic pe piele doar ca ma doare un pic abdomenul(am facut si multe abdomene), iar alunita este langa el.Nu am fost la dermatolog. Exista vreun risc de a face cancer de piele, il mai pot preveni dupa un an, ce mai pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești în eroare de fapt!
După sărbătorile de iarnă mergi cel puțin până la medicul de familie să o vadă și apoi până la dermatologie dacă este cazul.
Pe viitor, pentru cultura ta generală evită să o mai agresezi, la expunerea solară să ai aplicată pe întreaga piele expusă cremă solară cu factorul cel mai mare (50+), inclusiv pe această aluniță care poate nu este la vedere!
Durerea abdominală nu vine de la aluniță (nev, în termen medical) ci de la efortul fizic susținut.
Îngrijorător va fi atunci când ea se modifica ca și culoare, ca și aspect și atunci trebuie să mergi URGENT la medic.
Sănătate!
Pa, pa.

| 0rlando a răspuns:

De obicei alunițele maligne, cresc la fiecare tăiere, nu scad în diametru.
Cât despre sângerare, este perfect normal să sângerezi, mai ciudat ar fi dacă ai nu sângera deloc.
Poți merge la dermatolog oricând, din moment ce nu s-a extins și nu ai simptome de bolnav de cancer, ai toate șansele să fie o simplă aluniță benignă.

| Felys a răspuns:

Eu cant eram pustoaica mi-am taiat o alunita special ca nu imi placea mie cum arata, din pacate a reparut la scurt timp in acelasi loc la aceeasi dimensiune, nu am fost la nici un medic, nu stiam atuci ca sunt periculoase, si au trecut de atunci 30 ani si nu am mai facut nici un cancer, bine nu te sfatuiesc sa faci la fel ca mine, daca esti nesigur mergi si verifica, dar nu cred ca trebuie sa te faci praf pentru asta

| michelia a răspuns:

Problema este ca a singerat.
Pentru linistea ta trebuie sa mergi la dermatolog. Nu-ti poate spune nimeni dupa ureche ce e cu ea. Oricum sint multe exagerari cu pericolul asta extrem legat de alunite, nu te du cu gindul asa repede la cancer!
Iti faci tot soiul de scenarii fara folos; daca e nevoie de vreun tratament nu-l faci pentru ca nu stii care e. Daca nu e nimic important, acum stai cu grija asta in cap complet inutil.
Fa o vizita la medic ca sa te linistesti!

| akex explică (pentru michelia):

Nu stiu sigur daca a sangerat pentru ca era noapte.Dar nu m-am trezit cu sange pe langa ea.Ma mai pot duce la dermatolog si dupa un an de la intamplare?

| michelia a răspuns (pentru akex):

Te poti duce oricind, dar mai bine cit mai devreme.
Pericolul cel mai mare e in mintea ta, de acolo trebuie sa-l scoti.
In plus, este totusi o doza de risc practic cu alunita.
Alege un dermatolog cu experienta.
succes!

| Empathizer a răspuns:

Daca era cancer de piele, pana acum aveai deja metastaze, daca mai erai in viata!
Deocamdata nu ai cancer. Mergi la dermatolog, alunita asta stresanta da semne ca poate fi scoasa! Asa mai scapi si tu de o grija.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Si eu am auzit multe zvonuri dar daca stau sa ma uit la Bianca Dragusanu cat de usor si le-a scos ce ii drept prin operatii nu cred ca mai e ca si mai demult si tehnica moderna le poate scoate fara sa revina sau sa provoace alte boli, cel mai bine du-te la medicul de familie sa primesti trimitere la un dermatolog si acolo vei primi o parere de la un om care se confrunta zilnic cu probleme de genu.