| Charlot a întrebat:

Am o catelusa care a mancat niste oase, acum nu mai poate manca hrana solida pentru ca o doare ingrozitor gatul si scuipa firisoare de sange. Ce ar fi putu pati? Vreau cateva pareri inainte sa o duc la veterinar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Mie mi-a murit acum multi ani un caine din cauza oaselor, e destul de grav dupa cum spui tu, mergi cat mai curand cu ea la medic, nu e de joaca cu oasele, pot zgaria esofagul si stomacul si poate face complicatii

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca ii dai oase fierte sau de la pui oasele mici (aripi, copane) normal. prin fierbere se inmoaie si se fac aschii intre maselele cainelui si cand le inghite inteapa interiorul tractului digestiv. oasele la un caine se dau CRUDE. eu asa le dau la caini de 15 ani incoace si niciunul nu mi-a murit din cauza asta (de batranete da, de boli nu). mai mult ca sigur are hemoragie interna, asta nu este de asteptat. moare incet, incet. adica este vina TA ca il chinui. si daca i-ai dat oase fierte este vina TA ca nu stii sa hranesti un animal. daca nu sunt fierte oasele, atunci pot fi otravite o.O. altfel nu stiu ce poate fi

| Charlot explică (pentru JohnnyBi):

Nu am nevoie de critici, am nevoie de o parere, am intrebat doar ce ar fi putut pati. Oricum nu i-am da eu oase.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Charlot):

Si care parte din hemoragie interna nu o intelegi? sau macar sa afli ce oase a mancat? nu e vorba de critica, invata sa intelegi ce trebuie dintr-un text, nu ce iti convine. tu vezi critica nu si raspunsul, in loc sa vezi invers...

| brianafrumoasa a răspuns:

Da-i supa de pui.