| alexandraDMX a întrebat:

Am o infectie la o masea. De doua zile mi s-a umflat obrazul si ma doare putin. Am mai avut infectie la aceasta masea acum 2 luni de zile, dar am luat o saptamana antibiotic si mi-a trecut. Acum, dupa doua luni a aparut din nou. Am inceput sa iau astazi antibiotic, dar vreau sa stiu daca trebuie sa iau pe langa si un antiinflamator? Nu ma doare asa de rau, pot sa stau si fara antiinflamator, dar ma gandesc ca poate antiinflamatorul este necesar sa fie luat cu antibiotic si ajuta sa se vindece mai repede. Deci m-ar ajuta cu ceva daca as lua antiinflamator in afara de a stopa durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Sincer? Mergi la stomatolog, poate fi deja plin de puroi acolo iar in acest caz ea trebuie sa fie extrasa. Sau poate ca nu trebuie extrasa, trebuie sa vezi ce ai. Daca totusi ti-o pierzi, gandeste-te ca ai nevoie de punte sau implant dupa. Tu nici nu stii macar ce ai! Poate e carie, iar de la carii iti miroase cavitatea bucala. Treaba ta, faci ce vrei, mai este si o sursa de bacterii.

| ashlee a răspuns:

Chiar daca iti trece pe moment, infectia va ramane acolo si va reaparea mereu cand nu te astepti.

In afara de stoparea durerii cu medicamente, nimic nu ajuta decat mersul la dentist unde, daca nervul e infectat (cum probabil e, judecand dupa durere) ti se va face tratament de canal.

Asigura-te ca medicul va face tot posibilul sa iti salveze dintele, nu te arunca la extractie (pe termen lung, extractia e "solutia" cea mai paguboasa!).

Ideal, ar trebui sa mergi la un medic endodont. Acela este specializat pe tratamentele de canal (endodontice) si va face tot posibilul sa iti salveze dintele.