| costinf a întrebat:

Am o intrebare despre apendicita.
de2 zile am o senzatie de durere in zona apendicului. dar atunci cand ridic piciorul nu ma doare si nici cand palpez. si nu am nici u n alt sintom. apropo, nu sunt sigur daca durerea este doar in subconstientul meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

Buna! ma bucur ca ti-a trecut, multa sanatate, pa pa.

3 răspunsuri:
| Bogdan4688 a răspuns:

Sar pute sa ai dar nu cred, nu te doare piciorul cand il ridici si asta este un sintom al apendicitei dar zic sa intrebi pe cineva care se pricepe.

| aneliram a răspuns:

simptomele apendicitei:

Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.

| costinf explică (pentru aneliram):

Mi-a trecut de ceva vreme si mi-am dat seama ca m-a durut muschiul de deasupra

| aneliram a răspuns (pentru costinf):

Buna! ma bucur ca ti-a trecut, multa sanatate, pa pa.