| DonMecanico a întrebat:

Am o intrebare mai aiurita, din cauza masturbarii mai dese pot aparea cosuri? pentru ca asta am observat dar nu stiu sigur daca din acest lucru, funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gekkō a răspuns:

Nu, asta nu are nici o legatura cu cosurile. Cosurile pot aparea din diverse motive, cum ar fi varsta sau perioada adolescentei, un alt tip de ten, mancarea sarata sau prea prajita, iritatie etc

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o legatura intre cele doua intamplari, e doar o coincidenta

| KTAleen a răspuns:

Sigur nu!
Insa ai putea sa iti gasesti ocupatii mai sanatoase, sport mai mult, alimentatie mai sanatoasa, astfel incat sa renunti la obiceiul acesta.
Cand vei avea in sfarsit o prietena o sa ai probleme cu ejacularea precoce sau cu erectia si in plus o sa ai idei eronate despre sex, invatate din filmele xxx, din care nu inveti nimic bun!
PS: cauta un sapun antibacterian bun si spala-te cu el pe fata.winking

| AnalbagRevine a răspuns (pentru KTAleen):

Nu exista nici o legatura intre ejacularea precoce si masturbarea...pana la 18 ani e la fel de normal pentru sexul masculin sa se masturbeze cum e sa respire, pot sa faca asta si de 131312312 de zi si nu e nici o problema, azi trebuie sa inceteze aceste mituri idioate

| KTAleen a răspuns (pentru AnalbagRevine):

Sa stii ca am vazut un studiu acum ceva timp legat de dependenta de pornografie si masturbare, de modificarile ce au loc in creier si de efecte... Concluziile au fost ca au impact negativ asupra vietii de cuplu, exact din motivele enuntate anterior. Daca o sa reusesc sa gasesc studiul o sa scriu si datele exacte...

| AnalbagRevine a răspuns (pentru KTAleen):

Pai atunci ia zii aia de sunt in filme porno si ejaculeaza de 3-4 ori pe filmare ca un film contrat parerilor e facut din mai multe duble nu ajung sa sufere de ejaculare precoce? ca pan la urma e acelasi lucru tot frecare e si aia

| doctorandus a răspuns (pentru KTAleen):

90-95% din barbati se masturbeaza si n-au nici pe dracu'.

Trebuie sa stii ca al medicilor si al psihologilor consens este ca masturbarea este un comportament absolut normal si sanatos. Multe animale se masturbeaza, asa ca e un comportament natural.

Poti incepe cercetarile cu http://www.sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/ghid-despre-masturbare_701 si cu http://www.sfaturimedicale.ro/istoria-masturbarii.html si cu http://sanatate.bzi.ro/......barii-1757 si cu http://www.sexpert.ro/......ontra.html si cu http://www.anticonceptionale.ro/......istii.html

Shpancer, Noah (29 septembrie 2010). „The Masturbation Gap. The pained history of self pleasure". New York City: Sussex Publishers. Accesat la 27 iunie 2013. „The publication of Kinsey's and Masters and Johnson's research revealed that masturbation was both common and harmless. Many studies have since confirmed this basic truth, revealing in addition that masturbation is neither a substitute for "real" sex nor a facilitator of risky sex." http://www.psychologytoday.com/......bation-gap

Coon, Dennis; Mitterer, John O. (2010) [2007]. „11. Gender and Sexuality". Introduction to Psychology. Gateways to Mind and Behavior (ed. 12th). Belmont, CA: Wadsworth, Cengage Learning. p. 371. ISBN 978-0-495-59911-1. Accesat la 27 iunie 2013. „Fifty years ago, a child might have been told that masturbation would cause insanity, acne, sterility, or other such nonsense. "Self-abuse," as it was then called, has enjoyed a long and unfortunate history of religious and medical disapproval. The modern view is that masturbation is a normal sexual behavior (Bockting & Coleman, 2003). Enlightened parents are well aware of this fact." http://books.google.nl/......ttp?/books

| KTAleen a răspuns (pentru doctorandus):

N-am mai gasit studiul, care oricum nu era realizat doar din perspectiva psihologica. Sa nu uitam, un psiholog nu e doctor!
O abordare holistica, interdisciplinara poate sa-ti dea o imagine de ansamblu si sa traga concluzii pertinente.
Pentru vorbitorii de engleza, sunt aici 2 linkuri unde puteti citi despre influentele negative ale masturbarii si pornografiei. Printre studiile citate este si un studiu cerut de Cogresul US.
http://abchomeopathy.com/forum2.php/48321/
http://www.fightthenewdrug.org/......hy-Anyway/

| doctorandus a răspuns (pentru KTAleen):

Masters a fost medic.

Daca vorbim de medici, unde ar fi mentionata masturbarea daca ar fi o boala? In DSM. Eu am cautat dupa radacina masturb in tot DSM-IV-TR si masturbarea in sine nu e incadrata nicaieri la boli. Poate fi incadrata la boli daca o faci in public sau cand produce probleme de sanatate, cum ar fi encopresis (in caz de masturbare anala). De asemenea e mentionata la context cultural in legatura cu superstitia chinezeasca afirmand ca pierderea de sperma ar produce sindromul shenkui. Asa ca, iata demonstrat aici: consensul medical este ca masturbarea nu constituie o boala si nici nu este daunatoare pentru sanatate (atunci cand este practicata cum trebuie).

In caz ca nu stiai: homeopatia este o pseudostiinta.

Chiar simpla logica demonstreaza ca masturbarea nu e daunatoare: la cati barbati si femei recunosc in statistici ca s-au masturbat, daca masturbarea ar fi daunatoare ar fi mai multi internati permanent in spitale decat persoane care sa traiasca in afara spitalelor.

Daca tu crezi in holism, schimba-ti avatarul, ca holismul tine de New Age, nu de crestinism.

| KTAleen a răspuns (pentru doctorandus):

1. Nu a spus nimeni ca masturbarea e o boala! ci ca POATE conduce la numite disfunctii prin asocierea cu pornografia, asta am spus.
(Atat in primul cat si in al doilea post am vorbit clar de tandemul masturbare-pornografie. De ce nu citesti cu atentie?)
Nu te masturbezi uitandu-te la ziduri goale, de aceea am mentionat si colectia de articole despre pornografie, pentru ca masturbarea se asociaza de minune cu pornografia. Deasemenea am spus din capul locului ca doar in al doilea link se gasesc studii de specialitate ce arata influenta negativa asupra sanatatii.

2. De unde stii ce sustine crestinismul si ca este antagonist ideii de HOLOS -intreg, de complet, de interdependenta a fiecarei particica din creatia lui Dumnezeu?
Crestinismul a sustinut de la bun inceput ideea ca tot universul este interconectat, ca impactul asupra lumii inconjuratoare este mult mai profund, mergand dincolo partea vizibila.
Si mai ales ca totul este sustinut de Dumnezeu si implinit/umplut/desavarsit de Duhul Sfant.
Ca omul nu este doar materie, ci sufletul (atat pnevma cat si psihi-ul) si trupul alcatuiesc un intreg. De aceea credem ca "afectiunile" sufletului se rasfrang asupra trupului si viceversa - modul cum tratam trupul influenteaza sufletul.
Sunt o serie de scriitori rasariteni din timpul crestinismului primar care trateaza problema aceasta.
A doua venire a lui Iisus va afecta intregul univers care se va induhovnici, nu numai pe om. Sunt multe de spus dar nu e locul potrivit.

| doctorandus a răspuns (pentru KTAleen):

Iar e zbarci: in DSM-IV-TR pornografia este mentionata de trei ori, la tulburarea obsesiv compulsiva (a fi obsedat de o imagine pornografica anume), este mentionata pornografia parafila la parafilii si pornografia pedofila la pedofilie. Nicaieri in DSM-IV-TR pornografia in sine nu constituie o problema de sanatate mentala. Asa ca nu te mai baza pe studii de doua parale scrise de famelici cercetatori cu trei paie-n barba, care sunt de fapt niste complexati si refulati care se ascund sub sutana bisericii.

| KTAleen a răspuns (pentru doctorandus):

Care sutana in congresul US?

| doctorandus a răspuns (pentru KTAleen):

Stimabile, ideea e ca cercetarile de tip "pornografia, maladia secolului XXI" sunt ultra-marginale si n-au nicio trecere in literatura de specialitate. Cei ca Valeriu Gheorghe sunt obsedati sexual, dar pe invers (adica obsedati de puritate sexuala). Iti dai seama ca daca pornografia te facea sa zicem voyeurist la ora actuala erau mai multi voyeuristi decat ne-voyeuristi.

Termenul de Sexual Attention Deficit Disorder nu apare nici pe PubMed (care indexeaza toate cercetarile medicale cat de cat respectabile, incat putem spune ca cine nu e prezent pe PubMed nu face nici doua parale in calitate cercetator medical), nici pe Cochrane Collaboration si nici macar nu are un articol pe Wikipedia in limba engleza. Asa ca SADD e o scorneala extrem de marginala in lumea cercetarii stiintifice. Vezi un articol despre asta de Dr. Yvonne K. Fulbright pe http://www.huffingtonpost.com/......60378.html

Citat: "Kerner is, furthermore, not a member of the American Psychiatric Association nor a psychiatric doctor or nurse, clinical psychologist or social worker, or licensed therapist." Deci inventatorul termenului SADD este un neant absolut in lumea cercetarii medicale. E ca si cum m-as apuca eu sa dau lectii de proiectare a reactoarelor nucleare (iti dai seama ce hram poarta din moment ce o holista il face complet de cacao).