| DragosMarve09 a întrebat:

Am o intrebare mai controversata fara hate. Ce as putea sa fac sa fiu atras de fete si nu de baieti(nu am nimic cu lgbt sa nu vad prin comentarii hate)?
La 12 ani am aflat ca sunt diferit pentru ca in jurul meu mai ales gasca mea de prieteni care sunt impotriva lgbt vorbeau doar de fete si eu sa nu ma port ca un ciudat trebuia sa zic si eu "Bro ce buna e aia".
Ma gandeam eu daca intru pe site-uri p***o poate ma trezesc la realitate dar nu a fost asa nu-mi luam gandul de la baieti, stiu suna foarte ciudat.
Am continuat sa joc rolul acesta pana la 20 de ani unde toti prietenii isi povestesc aventurile. Am un prieten care si-a dorit un copil si are 23 de ani vreau si eu, dar eu nu am nimic de povestit si am mintit in continuare ceea ce nu cred ca mi-a iesit caci e una cand traiesti momentul si alta cand iti ies bazaconii dar cred ca mi-a reusit.
In prezent nu m-am indragostit de o fata dar nici de un baiat ca daca afla parintii mei (provin dimtr-o familie foarte religioasa si crescut cu lucrul asta Adam si Eva) ca de ce fiul lor nu si-a gasit pana acum o iubita si afla acest motiv cred ca m-ar denunta. Ce sa fac sa merg la un psiholog, e de incredere? Imi dau banii aiurea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Sa faci psihoterapie cognitiv comportamentala. Ai nevoie de un psihoterapeut nu psiholog
Ce descrii tu aici pare a fi numele unei afecțiuni psihiatrice numite
Ego dystonic sexual orientation
O afecțiune in care omul nu este de acord cu preferința sa sexuală și isi dorește sa schimbe orientarea
Poți sa scapi de afecțiunea asta când vei putea sa accepți ca nu poți sa schimbi faptul ca îți place un anumit lucru și nu ți place altul. Te accepți cu plăcerile tale. Dacă vrei sa incerci cu fete, o faci și după tu hotărăști dacă vei continua sa ai o viata cu fete pentru ca îți place sau dacă vei rămâne la baieti.

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Te gândești la sânii mari și o iei razna.

| StrongHeart a răspuns:

Asculta-ti inima,daca inima iti spune ca esti diferit,nimeni nu iti poate spune cum sa iti traiesti viata,dar poate inca nu te-ai dezvoltat complet,din intrebare reiese ca esti destul de confuz,poate de fapt iti doresti sa intalnesti o fata si sa aveti o relatie,dar pentru ca nu ti s-a intamplat pana acum te simti cumva vinovat si lasat la o parte,dar nu e niciodata prea tarziu sa iti schimbi soarta,important este sa fii tu insuti si sa iesi in lume cu capul sus,sa nu te ascunzi.
Poti incerca un psihoterapeut,poate te va ajuta,dar daca chiar ai nevoie,in general daca ai traume sau probleme grave nerezolvate,daca esti doar confuz,poate trebuie sa reflectezi singur mai profund si sa te gandesti cine esti de fapt, cine ai fost ieri nu conteaza, persoana aia nu mai exista, poti oricand sa te reinventezi si poate o sa descoperi ca nu esti atat de anormal precum credeai.
Raspunsul oricare ar fi el, doar tu il stii.Succes!

| DragosMarve09 explică (pentru StrongHeart):

Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase

| 1238192927171 a răspuns:

Este totul complet normal, sa NU mergi la psihoterapeut. terapia de conversie a fost creata de un homosexual care voia sa para homofob)) nu ai de ce sa te schimbi, esti perfect normal in modul in care esti acum. atat homosexualitatea cat si heterosexualitatea sunt normale. esti complet valid, asa cum esti. si de partea cu copilul, in foarte multe tari ai si posibilitatea de a adopta. nu te ascunde de cine esti, fii mandru de astahappy si oricat de multi oameni ti-ar da hate, oricum mereu vor fi persoane care te vor sustine orice ar fi.