| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama daca sunt bi?(sunt fata). Nu stiu sigur cum sa explic dar habar nu am ce fel de atractie trebuie sa am fata de fete. Pe unele le admir foarte mult, de exemplu daca vad o fata pe care o consider foarte frumoasa imi vine sa ma uit incontinuu la ea (o fata dintr-un serial, de pe Instagram etc). De exemplu, pe fata aceea Lydia din teen wolf o consider extrem de frumoasa, cred ca e perfecta la categoria frumusete. Si mai e un lucru dar cred ca toate fetele fac asta, daca e o fata cu fund mare sau sani mari se uita la ea. Eu mai mereu ma uit si mi se pare interesant. Am inteles ca nu persoanele aleg ce orientare sexuala sa fie dar pot spune ca nu imi place sa vad baieti gay, bi sau pan pentru ca mi se pare ciudat gen sa se sarute etc(ce fac oamenii intr-o relatie) insa daca vat fete lesby, bi sau pan parca mi se pare mai ok si mai cute doar ca nu pot spune ca tin cu cei din lgbt. Va rog ajutati-ma, nici eu nu stiu ce sa mai cred. Oamenii care sunt bi cum au aflat ca sunt? Sau hai sa va povestesc o intamplare. Anul trecut am avut o prietena foarte apropiata, vorbeam orice (in afara de secrete si problemele din familie) si nu stiu daca a zis-o in gluma sau nu dar mi-a propus sa ne sarutam, eu am refuzat pentru ca atunci nu tineam absolut deloc cu cei care fac parte din lgbt dar dupa ceva timp parca imi doream sa incerc sa ma sarut cu ea, nu o plăceam ca si un baiat(eu ma pun împreună doar cu baietii de care imi place gen la aspect) si nu m-am îndrăgostit de ea dar parca aveam o atracție fata de acel sarut(eu nu i-am propus si nici ea nu a mai pomenit de asta, deci pot spune ca e moment uitat). Va rog ajutati-ma, chiar nu stiu ce sa mai cred. Dau funda. Apropo, am uitat sa zic ca nu ma vad intr-o relatie cu o fata, sa ma casatoresc cu ea etc dar am inteles inca un lucru, ca daca esti bi poti avea atractie diferita la procente la ambele genuri, sa zicem ca la baieti 75% iar la fete 25%. Poate sa fie posibil?

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Doar iti place aspectul, nu esti bi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Experimentând laughing.

| Dismally a răspuns:

Pan ce mai este?

| CristianaCrss a răspuns (pentru Dismally):

(pansexual) dar nu voiam sa ma mai lungesc, o persoana pansexuala este aceea care are atractie pentru toate orientarile sexuale

| Dismally a răspuns (pentru CristianaCrss):

Ok... si care este diferenta dintre pansexual si bisexual atunci? big grin

| Emma30555 a răspuns:

Nu ești bisexuala, doar admiri alte fete și poate ți ai dori sa arăți la fel ca cele pe care la admiri.

| RKBlue a răspuns:

Poti fi bi.
Unii nu inteleg ca peroanele bi nu sunt atrase in acelasi procent de ambele sexe(pot sa te atraga toti baietii si doar anumite fete sau invers).
Nu trebuie sa ti cu lgbt, deoarece nu e o echipa.E o colectivitate, asa ca mai degrapa ii poti sustine.
Nu alegem orientarile sexuale, ele fiind o combinatie de factori interni si externi( unele combinatii de gene din genom si mediul de viata) si trebuie sa le acceptam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Făcând sex cu o tipa.Sa-ți placa o tipa de pe Instagram nu e suficient ca sa te numești bisexuala.
Da, poate sa fie posibil.

| Dana1999 a răspuns:

Citește l pe Freud. O sa înțelegi mai multe despre sexualitate.
Cât despre a fi bi. Nu este suficient doar sa privești și sa admiri. Persoanele bi au contact sexual cu ambele sexe. Oricum, conform psihologilor, toți avem o curiozitate in ceea ce privește același sex la un moment dat in viata. Unii experimentează alții nu.
Cât despre faptul ca tie nu ți plac baietii gay sau bi, afla ca nici lor nu le plac fetele sau le plac, dar nu neaparat bi sau lesbi. Fiecare cu preferințele sale!