| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare urgenta, am bronsita de o saptamana si noaptea e cel mai rau, adica ma trezesc tusind rau de tot, dupa care trebuie sa expectorez foarte mult, pe timpul zilei nu e asa de rau. Problema e ca dupa ce ma trezesc tusind tare de tot, nu mai pot respira, scot un sunet ciudat cand inspir, ca un aspirator slab, si parintii mei se panicheaza, eu incerc sa respir si faza e ca imi e tot mai greu din moment ce sunt mai mult adormit decat treaz. Va rog ceva, spuneti ce-as putea face sa : pot respira in acele momente, si sa nu mai tusesc noaptea, sau cel putin sa o mai linistesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

In afara de medicamentele recomandate de medic, eu cand patesc asa ceva imi pun o carpa imbibata cu spirt pe piept si ma incazeste asa de bine ca pot dormii, incearca si tu ca nu are ce rau sa iti faca

| helpme25 a răspuns:

Tu la medic ai fost?
Bronsita ta avanseaza, si va fi rau!

| 0crYsis0 a răspuns (pentru helpme25):

Am fost la pneumolog, m-a ascultat si am facut si raze, dar nu se vede nimic rau, si nici nu a spus ceva despre chestia asta, nu stiu nici daca as putea descrie ce se intampla, ca si cand ai incerca sa respiri in timp ce iti "inchizi" caile respiratori, el a spus ca e din cauza tusei prea puternice, dar cum ar trebui sa imi controlez eu tusea cand dorm? Sunt chiar iritat si de faptul ca nu a prescris ceva de calmat noaptea, un tranchilizant nu ar fi rau laughing (glumesc, evident), dar parintii au ajuns sa spuna ca "ma inec cu flegma", si nu prea pot nega, cand tusesc asa simt ca am plamanii plini, chiar daca ziua expectorez FOARTE mult. Banuiesc ca e doar o chestiune de timp pana imi trece bronsita, am sa incerc si mai multe sfaturi.