| Madayna a întrebat:

Am o masea care este plombata dar este si fisurata si urmeaza sa merg la dentist sa mi-o imbrace doar ca nu stiu la ce sa ma astept, imi este frica. Cei care ati trecut prin asta daca puteti sa-mi spuneti ce v-a facut happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimica. Dupa ce a fost scos nervul nu mai doare.

| Madayna explică (pentru Salontanul):

Daca era sa-mi scoata nervul, mi-l scotea inainte sa mi-o plombeze. Nu cred ca acum imi da plomba jos ca sa-mi scoata nervul dupa aceea iar sa-mi-o plombeze, cel putin asa vreau sa cred pentru ca scap mai repede big grin

| Salontanul a răspuns (pentru Madayna):

Depinde cat este de mare gaura. Daca nu te doare nu cred ca-ti scoate nervul Eu n-am stiut ca ti-a plombat-o fara sa scoata nervul. De obicei se scoate nervul. Daca plomba e mica nu se scoate dar eu n-am stiut asta ca n-ai spus.

| InVisible99 a răspuns:

Depinde,e posibil sa-ti scoata nervul, apoi ti-o curata si ti-o imbraca(o plombeaza)...insa la cat e de avansata medicina, acum nu mai ai de ce sa-ti fie frica sa mergi la dentist, insa depinde si de medic cat de priceput e.

| dorin1990 a răspuns:

Iti face o injectie care nu este dureroasa iar pe urma nu mai simti nimic

| Condor a răspuns:

Nu-ti fie frica nu ai de ce happy stai calma eu mi-am scos 2 masele si tot asa miera frica, dar pe urma ma inceput sa zambesc cand am vazut ca mi-am facut griji degeaba! (vb foarte serios)
Oricum dac doare, o sa te doara pe moment ca pe urma trece...

| Condor a răspuns:

O sa amorteasca si pe urma face treaba

| Radu_Madalina_1974_c2OU a răspuns:

Este fisurata maseaua sau plomba?
Daca este fisurata plomba, se indeparteaza, se curata cavitatea si se plombeaza din nou.
Daca este fisurata maseaua, va fi necesara o radiografie, pentru a se observa starea radacinii. Daca fisura include si radacina este putin mai complicat.
Tine-ne la curent.
Dr. Madalina Radu

| Madayna explică (pentru Radu_Madalina_1974_c2OU):

Maseaua este fisurata, cand mi-a plombat-o a vazut fisura si a zis ca o sa trebuiasca sa o imbrace si ca nu e ceva urgent.