| anonim_4396 a întrebat:

Am o nedumerire!
durerea de masele poate fii datorata neaparat cariilor?, a inceput sa ma doara o masea din patrea de jos apoi in partea de sus apoi a mers pre dinti desii nu am nicio carie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| vioreld a răspuns:

Daca te doare maseaua fara sa fie cariata, atunci ai o infectie intergingivala la radacina acesteia. Consultarea unui medic stomatolog este necesara. Se va face o drana la masea si se va aplica un tratament cu antibiotice timp de 7-10 zile, si omorat nervul, dupa care, maseaua va fi plombata. Intreg procesul nu este deloc dureros.

| Azµre a răspuns:

Poate fi o nevralgie sau o măsea! Durerea nu trebuie să pornează de la acea măsea ea poate porni din altă parte și abia mai târziu să îți dai seama care e de vină.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Bine spui...nici eu nu-mi prea dau seama care masea e de vina pentru ca in vreo 2 zile a inceput si in partea de sus apoi la dinti in partea de joslaughing pot dormi nu ma doare asa de tare si ma doare in mare parte noaptea la scoala si in timpul zilei nu prea imi amintesc sa fi avut dureri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Te uiţi în oglindă şi vezi dacă sunt carii.
Da, se datorează şi cariilor, sau când tragi curent la măsele.
Te pup!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie una nu mi se pare sa am carii am fost acum 1 an si ceva la dentist si mi-am reparat tot ce era de reparat stiu ca a trecut ceva vreme de atunci dar totusi nu vad sa am carie ...bineinteles ele se pot face si in interior nu trebuie neaparat sa se vada, dar mna.mi se pare prea de tot sa am in jumatea gurii numai cariilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa ai infectie fara sa ai carie. Dar dupa cum explici tu, s-ar putea sa fie o nevralgie dentara de la un curent. Pune ceva cald pe gura si urechi. Daca si dimineata te doare, mergi la stomatolog.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O sa incerc ceea ce mi-ai recomandat app am observat ca nu ma prea doare dimineata si in timpul zilei dar mai spre inserate incepe durerea...pot sa dorm desii durerea e cam sacaitoare cei drept mrs:*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

TOATE durerile (masele, cap, picioare, etc) se accentueaza seara si mai ales noaptea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda.sper sa treaca

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ti-a trecut?! Mergi la medic. Sa nu ai ceva ascuns si sa pierzi de tot maseaua/dintele. Sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O sa merg. oricum n-am de ales straight face dar mi cam frica de dnetisti ...plus ca ma trebuie sa-mi fac si radiografie pana imi rezolv maseaua

| Crazyeo a răspuns:

S-ar putea să te doară din cauză că bei multe sucuri cu acid sau că mănânci multe dulciuri!

| anonim_4396 explică (pentru Crazyeo):

Sucuri mai beau dar rar... dulciurile le-am evitat din ultima vreme dar ce pot sa spun..cam ador dulciurile:X

| AdryanaN5 a răspuns:

S-ar putea sa fie pentru ca iti cresc maselele de minte

| Sixx13 a răspuns:

Nu neaparat.
Poate ai tras curent -.-"
Sau poate o problema cu nervii *maselei*
In orice caz, ar trebui sa te duci la dentist pentru siguranta.