| DDCC a întrebat:

Am o nelămurire legată de ascultatul muzicii în căști.
Deci.

Limitele temporale sigure pentru ascultare, potrivit OMS, sunt: 85 dB - nivelul de zgomot din interiorul unui automobil - opt ore, 90 dB - maşină de tuns iarba - două ore şi jumătate, 95 dB - zgomotul produs în medie de o motocicletă - 47 de minute, 100 dB - zgomot produs de claxon sau de metrou- 15 minute, 105 dB - mp3 player la volum maxim - patru minute, 115 dB - concert rock foarte zgomotos - 28 de secunde, 120 dB - zgomotul produs de vuvuzele sau sirene - nouă secunde.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii recomandă, ca regulă generală, menţinerea volumului de sunet al unui player muzical la 60% din capacitatea maximă.

"Când vine vorba despre ascultat muzică la volum foarte ridicat, pentru fiecare creştere a volumului cu trei decibeli, pentru a fi în siguranţă, ascultătorul ar trebui să înjumătăţească timpul de ascultare. De exemplu, la 88 dB, expunerea considerată sigură este de patru ore, la 91 de dB, două ore, şi tot aşa", a declarat Paul Breckell, director executiv al organizaţiei caritabile Action on Hearing Loss, care activează în domeniul prevenirii problemelor de pierdere a auzului.
"Îi îndemn pe iubitorii de muzică să se gândească la riscurile pe termen lung al ascultării de muzică cu ajutorul unui player mp3 la volum ridicat peste nivelul sigur de 85 de decibeli, pentru că supraexpunerea poate declanşa acufena (tinitus, senzaţie auditivă patologică caracterizată prin zgomote, vâjâituri în urechi, fără un stimul extern, n.r.), şi să ţină cont că o pereche de căşti audio cu fruncţie de anulare a zgomotului poate face o mare diferenţă", a mai spus Paul Breckell.

From

...and
Uniunea Europeană a stabilit o limită legală de 80 dB (A) pe parcursul unei zile de lucru de 8 ore. Peste această limită trebuie luate măsuri de protecție. Durata de timp pe care o puteți petrece în condiții de siguranță într-un mediu scade odată cu creșterea nivelului de zgomot.

Deci din fragmentele redate reiese odată că OMS recomandă menținerea volumului de sunet al unui player muzical la 60% din capacitatea maximă. Care-i capacitatea maximă? OMS spune odată așa:
Limitele temporale sigure pentru ascultare, potrivit OMS, sunt: 85 dB - nivelul de zgomot din interiorul unui automobil - opt ore, 90 dB - maşină de tuns iarba - două ore şi jumătate, 95 dB - zgomotul produs în medie de o motocicletă - 47 de minute, 100 dB - zgomot produs de claxon sau de metrou- 15 minute, 105 dB - mp3 player la volum maxim - patru minute, 115 dB - concert rock foarte zgomotos - 28 de secunde, 120 dB - zgomotul produs de vuvuzele sau sirene - nouă secunde.
Am zis capacitatea maximă, deci pe mine mă interesează aici doar 105 dB - mp3 player la volum maxim - patru minute adică 105 dB e capacitatea maximă, nu? Deci, revenind la "OMS recomandă menținerea volumului de sunet al unui player muzical la 60% din capacitatea maximă.", 60% din 105db va însemna...63 de decibeli (calcul făcut pe google). Deci OMS recomandă ca volumul să fie de 63 dB.
Însă..."Îi îndemn pe iubitorii de muzică să se gândească la riscurile pe termen lung al ascultării de muzică cu ajutorul unui player mp3 la volum ridicat peste nivelul sigur de 85 de decibeli, pentru că supraexpunerea poate declanşa acufena (tinitus, senzaţie auditivă patologică caracterizată prin zgomote, vâjâituri în urechi, fără un stimul extern, n.r.), şi să ţină cont că o pereche de căşti audio cu fruncţie de anulare a zgomotului poate face o mare diferenţă", a mai spus Paul Breckell.
Deci nivelul sigur este de 85 dB. De ce nu spune peste 63 dB, cât deja am stabilit că este 60% din capacitatea maximă a unui player audio? Deci 85 dB sau 63 dB? Cât de mare este diferența între ele? E diferență mare de calitate la sunet între ele?
Sau nu am înțeles eu ceva bine? Ce am înțeles greșit? Mă puteți ajuta să mă lămuresc, vă rog?
Mie îmi place enorm să ascult muzică prin căști, de-aia cred că vreo 20 de dB poate face diferența. Cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ωmega a răspuns:

Eu ascult muzica zilnic la casti pe strada si ascult tare. In decibeli cam, 85-90. Insa asta conteaza mai putin cat conteaza timpul de expunere al urechii la volumul respectiv. Eu ascult cand ma plimb si in drumul catre si dinspre munca. Cand merg in calatorii mai lungi tin la acelasi volum ridicat insa cu pauze. Fac asta de 10 ani cel putin si nu am nici un fel de problema. Tine si de fiecare om, pentru ca sunt unii mai sensibili la un anumit volum sau frecventa.