| doesntmatter24 a întrebat:

Am o poveste destul de lunga, voi incepe prin a povesti ce s-a intamplat seara aceasta, va rog cititi. Am o prietena foarte buna, poate cea mai buna prietena a mea, si da, desi sunt baiat am o fata ca prietena buna. In seara aceasta am iesit la un suc, iar dupa ceva timp primeste un mesaj de la un prieten de-al ei cu care se intelegea si acesta ii spune ca ii ziua lui si ca vrea sa se vada cu ea, pana la urma ajunge in acelasi local cu noi si ne invita la masa cu el, iubita lui si inca o fata, totul devine penibil si totul se incheie prost pentru ca dupa ce iesim incep sa ma cert ca un fraier cu prietena mea, spunandu-i ca trebuia sa nu accepte invitatia, si eu sa nu trebuiasca sa stau ca fraierul la masa cu 3 persoane necunoscute si sa nu vorbesc decat cu ea, toate astea se puteau incheia altfel doar ca eu am unele probleme cu nervii, ma enervez foarte usor (probleme de mic in familie, care inca nu s-au terminat). Astfel ca ne-am certat foarte urat iar acum ea nu prea mai vrea sa ma aiba prin preajma din cauza comportamentului meu (ne-am mai certat de cateva ori din nimicuri de genul, tot din cauza ca nu-mi pot controla nervii). Ce ziceti sa fac in legatura cu starile de nervozitate dese de care nu pot scapa? dar cu fata, ce as putea face ca sa nu se schimbe nimic in relatia noastra? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ar fi trebuit sa accepti celelalte persoane, asa ceva face parte din viata. Fii si tu mai sociabil, asa mai cunosti si alte fete, poate iti gasesti si tu o iubita. Ar fi trebuit sa fii sociabil cu oamenii aia.
Fata de fata iti ceri scuze si ii spui ca vei incerca de acum incolo sa te controlezi mai bine.
Incerci sa gandesti inainte de a actiona. Ai avut destul timp. In loc sa te enervezi tot mai tare de situatie, ai fi putut sa te gandesti ca este ceva perfect acceptabil si sa incerci sa te relaxezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa de educatie si autocontrol, nu stiu ce probleme ai tu in familie dar atitudinea ta este de copil rasfatat si nu de copil cu probleme, copiii cu probleme se controleaza mai bine decat ceilalti copii tocmai prin prisma faptului ca sunt foarte des pusi in situatii in care autocontrolul e singura solutie. Pe cand tu ai o atitudine de fetita rasfatata care asteapta ca pamantul sa se invarta in jurul ei. Ce sa faci in legatura cu starile de nervozitate? Te autoeduci sa le controlezi, un om care nu se poate controla, e un om mic. Iti impui sa te controlezi si vei reusi sa te controlezi.

Cat despre fata, poate reusesti sa dai timpul inapoi, pentru ca nimic nu poate fi sters cu buretele. Din moment ce deja ai facut ceva nu ai cum sa stergi din memoria celuilalt propria fapta. Dar o poti impaca cu atitudinea si cuvintele potrivite.

| doesntmatter24 explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca m-as bucura daca as fi un copil rasfatat, dar nu se intampla. Problemele din familie sunt legate de certurile din cauza tatalui meu care este un betiv si nu pentru ca as fi un rasfatat. Nu-i chiar atat de usor sa te controlezi, nu dupa tot ce se intampla in jurul meu, este greu sa te abtii cand vezi ca tatal tau vine acasa beat si se leaga de toata lumea, iti pierzi nervii dupa un timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doesntmatter24):

"este greu sa te abtii cand vezi ca tatal tau vine acasa beat si se leaga de toata lumea, iti pierzi nervii dupa un timp." din pacate e foarte adevarat. cand eram mic si eu am crescut cu un betiv pe post de tata( daca se poate numi asa ceva) dar am avut noroc ca a crapat pe la 14 ani.
cat despre control, pentru ani am avut probleme de genul, inca mai am dar numai izbucnesc asa, am invatat sa ma controlez, si cand se intrece masura plec de unde ma aflu. trebuie sa te inveti singur sa te controlezi. pe mine nu m-a ajutat nici sa vorbesc despre asta nici pastile nici nimic. doar tu poti schimba ceva. depinde cat de tare vrei. cat despre iesirea ta tampita, sa stii ca nu am inteles problema. fata aia nu era iubita ta sau posestia ta, nu vroiai sa stai cu aia la masa simplu, plecai si te vedeai alta data. nu trebuie sa fii Einstein sa iti dai seama de asta, nu? gandeste inainte ca de nu o sa mori singur.

| HereToHelp123 a răspuns:

Incearca sa te calmezi, sa lasi problemele, pentru ca ranesti persoanele dragi tie, nimic mai mult happy

| B3B3NI a răspuns:

Eu înainte sa ma. enervez ma gandesc de. 2 ori

| laurthelegend a răspuns:

Ai si tu rabdare cu oamenii, nu te mai enerva din chestii de nimic
Fundita?