| Anonymous996 a întrebat:

Buna seara TPU, am o problema relativ grava.

Deci am 17 ani si ma enervez foarte foarte repede. In acele momente in care ma enervez nu ma mai pot controla simt ca altceva ia posesia asupra mea si injur ca un prost cu voce tare dau cu pumni in tot ce prind, mi se schimba culoarea la fata si fac o fata dinaia care vezi doar in filmele horror. Acum 2 ani mam batut cu cineva in clasa pentru ca ma tot freca la cap. Lam dat cu capul de masa si aruncat toata masa peste el ( O ajung la spital ) Problema asta o am de cand eram la gradinita ma bateam. Vinerea asta aveam de gand sa "omor" pe cineva care vorbea **** de mine. Dar m-am calmat si sunt oK. Daca s-ar intampla asta atunci pe moment si nu asi avea timp sa ma calmez cred ca a-si face o prostie.

Ceea ce vreau sa spun e ca nu ma pot controla si din lucruri banale mi se intampla la fel. Doar ca mie imi e frica sa nu fac ceva prostesc si sa omor pe cineva pentru ca chiar nu-s asi simti o placere facand asta.

Am o prietena pe care o iubesc foarte mult si nu vreau sa i se intample nimic rau in mai ales din cauza mea. Deaia asi prefera sa nu am prietena pentru ca asi faceo sa sufere.

Ce as putea face in legatura cu aceasta chestie? Tin sa mentionez ca inca am 17 ani :S

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FataCuScplici a răspuns:

Bună.
Și eu 17 ani, dar sunt fată.
Sunt la fel ca și tine.Mă enervez din orice lucru banal.
Nu am încercat niciodată să merg la un psiholog, pentru că nu cred că mâ va putea ajuta.Eu sunt aşa de mică și tatăl meu este la fel.
Să știi că și mie îmi este frică să am un prieten, pentru că o să mă creadă nebună.
Până în acest moment, am avut doar un prieten, care m-a înţeles, dar el a vrut să ne despărţim, fiindcă era împreună cu altă fată. sad
Deci. suntem la feel. laughing

| Anonymous996 explică (pentru FataCuScplici):

Si tatal meu este la fel. Deci chiar ca avem multet in comun :X Si mie imi e frica sa am prietena pentru ca ma va crede nebun :S Si cam asa ma crede lumea din jurul meu in special familia...

| FataCuScplici a răspuns (pentru Anonymous996):

Mda.te cred! sad

| FataCuScplici a răspuns (pentru Anonymous996):

Hei.
Am citit mesajul și ai dreptate.laughing
Eu nu îţi pot trimite mesaj pentru că sunt membru junior.;(

| Anonymous996 explică (pentru FataCuScplici):

Pacat ca eu stau in Londra si tu in constantawinking

| FataCuScplici a răspuns (pentru Anonymous996):

.
sad sad sad

15 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Mergi la un psiholog sau chiar la un psihiatru. O sa te ajute sa inveti sa te controlezi si eventul vei lua pastile (in functie de cauza comportamentului tau). E foarte bine si foarte important faptul ca realizezi ca nu e bine ce faci si ca incerci sa schimbi. Cauta un specialist si o sa rezolvi si problema asta. Bafta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce anume trezeste furia aceasta dezlantuita in tine?

Nu ma refer la rautatile oamenilor ci la traieile tale interioare legate de ceea ce spun sau fac acesti oameni?
Important esti TU! Nu merita NIMENI lubertatea ta, sanatatea ta mentala, linistea ta.
Vorbeste cu parintii tai si spune-le prin ce treci!
Ca sa reusesti sa stapanesti furia, trebui sa cunosti cauza ce o starneste. Ma refer la ce stari, trairi dezlantui in interiorul tau. Dupa aceea va fi mult mai usor sa te autocorectezi, sa intorci spatele si sa pleci.
Crede-ma, stiu prin ce treci si aceste pers chiar nu merita sa iti cheltui energia, sanatatea si linistea ta inutil!

| Anonymous996 explică (pentru anonim_4396):

Pai ma enervez din orice. Orice imi spune o persoana si nu imi pica mie bine. Nu e o persoana in special care sa ma faca sa devin asa pur si simplu e Cand nu imi convine ceva ma enervez foarte repede. Simt in stomac ceva gen "fluturii" si tremur tot ma fac rosu pana mea e complicat de spus dar daca mai vedea ai zice ca sunt nebun si cred ca si sunt nebun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymous996):

Parintii tai stiu de situatia ta? Daca nu, discuta cu ei.

| Anonymous996 explică (pentru anonim_4396):

Pai cam stiu ca eu ma enervez foarte repede si de aia nu prea vor sa ma duc pe afara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonymous996):

Solutia nu e sa te tina in casa ci sa te programeze la un psihoterapeut, sa discutati. Asa se afla cauza furiei tale.
Ce te infruie la cei pe care vrei sa ii"trosneti"? Te jignesc?!?
Daca da, ce gandesti in acel moment?
Te irita prostia lor?
Etc.
Care sjnt strile tale, ce gandesti in acel moment de te infurii. Nu ceea ce fac eu te infurie. In realitate te infurii datorita a ceea ce gandesti tu la adresa lor, ceea ce crezi tu ca, cred ei etc.
Din discutie in discutie cu psihoterapeutul pe aceasta tema vei invata sa intelegi ceea ce te supara cu adevarat, adica-cauza furiei tale-, sa reflectezi pe moment etc.
Ai nevoie sa discuti cu cineva in domeniu ca sa te sfatuiasca dum sa dii mai destept cu 5 secunde decat restul. Succes.

| jamal000 a răspuns:

Daca ai devieri de comportament de genul asta, cred ca ai putea consulta un psiholog care sa iti explice si sa te indrume sa iti infranezi pornirile nepotrivite, daca singur nu reusesti sa faci asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Stefan_Alexandru_1997_NuDW a răspuns:

Cand te prinde furia de care vorbesti gandeste-te la ceva ce te face fericit.Gandeste-te la maica-ta sau la cineva mort pe care ai iubit[bunici maybe], imagineaza-ti ca se uita la tine in momentul ala, si o sa te controlezi.

PS:psihologul ajuta